Mnoho lidí vnímá jako symbol zdraví a krásy opálenou pokožku, ale jen malé procento z nich si uvědomuje i rizika opalování. Kůže je největším a významným lidským orgánem, který je potřeba chránit. Není jen vnějším obalem a ochranou proti vnějším vlivům, ale také důležitým vylučovacím orgánem. Kůží se totiž vylučuje voda a některé škodliviny. Jsou v ní uložena tělíska, pomocí nichž vnímáme teplo, tlak, bolest a pomocí působení slunečního záření přijímá pokožka i vitamín D. „Pro doplňování vitamínu D stačí oslunění při běžném přecházení během dne, není nutné se kvůli tomu cíleně na delší dobu slunci vystavovat, opalovat se,“ říká dermatoložka MUDr. Nina Koutná z Kliniky GHC Praha.
Pokožka vystavená dávkám UV záření (i modrého světla) si pamatuje vše. Jednotlivé etapy slunění se sčítají a v závislosti na genetické výbavě jedince mohou vést k rozvoji známek stárnutí, které nemusí nutně znamenat jen vznik vrásek. Zpozornět je nutné už i při výskytu nepravidelné pigmentace kůže. Pokud se na pokožce objeví právě při opalování nebo i během něj cokoli atypického, je dobré urychleně vyhledat odborníka a poradit se s ním, zabrání se tak např. předstupni kožních nádorů. Některé kožní problémy se nemusí objevit okamžitě, ale až po letech. Proto by mělo být nezbytností vědět, jak svoji pleť chránit dlouhodobě.
Podle typu kůže a podle místa setrvávání je vhodné volit přípravky s ochrannými faktory proti UV záření, pro světlejší typy kůže se doporučuje SPF50, pro kůži dobře tolerující pobyt na slunci SPF 20-30. Přestože se může zdát aplikace těchto přípravků někomu jako zcela zbytečná, protože jejich kůže nemá sklon ke spálení či zarudnutí, i tak je nutné myslet především na prevenci kožních nádorů a stárnutí kůže.
Nebezpečná doba slunění
Značně nebezpečné je sluneční záření pro citlivou a jemnou pokožku. Ta by neměla být vystavena slunci vůbec i přes aplikaci vhodných SPF přípravků. Z pohledu dermatologa je naprosto nežádoucí jakékoli cílené opalování. Pokud někdo chce pobývat na slunci delší dobu, než je nutné, je hlavní uvážit vhodnou ochranu kůže před UV zářením a dalšími vlivy (vítr, mořská voda atd.). Optimálně je dobré nepobývat na slunci v době mezi 11. – 15. hodinou a bezpodmínečně mít neustále ochrannou pokrývku hlavy.
Podle čeho vybírat přípravky na opalování?
V záplavě přípravků s ochranným faktorem není lehké se orientovat. Často vyšší cena známého výrobku nezaručuje správnou ochranu pro pokožku. Proto je vhodné zajímat se o složení přípravků na opalování a volit spíše ty, které jsou založeny na minerálním faktoru (obvykle je pak ve složení uveden zinc oxide a titanium dioxide), tyto faktory zůstávají na povrchu kůže a chrání ji. Prodává se také oblečení vyrobené z tkanin s ochranným faktorem proti slunci, což by mělo být prioritní při výběru hlavně u dětí.
Aplikování přípravku na celé tělo
Ideálně 30 minut před počátkem pobytu na slunci je nutné aplikovat přípravek s ochranným faktorem. Pokud opalování bude mít delšího trvání, je vhodné nanášet SPF krém či olej minimálně 4x denně (záleží na okolní teplotě, smývání přípravku ve vodě, pocení atd.) Dalším prohřeškem při aplikování vhodného přípravku je nedostatečné pokrytí celého těla. Často jsou opomenuty např. ušní boltce, nos, krk a dekolt. Nezbytností by v letních měsících měla být i tyčinka na rty s ochranným faktorem.
Péče po opalování
I přes pečlivou aplikaci ochranného krému či oleje se může stát, že na některých partiích dojde k zarudnutí kůže, které může být vidět až večer po návratu. Pak je důležité kůži zklidnit přípravky s panthenolem či výtažky z aloe vera nebo zeleného čaje.
Nepřímé opalování
Zůstat ve stínu je jeden z nejlepších způsobů, jak eliminovat narušení kůže UV zářením, ale ani to neochrání na 100 %. Odražené sluneční záření např. od vodní hladiny nebo písku fungují jako pomyslné zrcadlo. Velký vliv má při opalování i vlhká kůže, která zvyšuje průnik záření do pokožky.