Jestliže se vám z pračky začal linout nepříjemný zápach, je na vině nejspíš špatná údržba. Proto byste se měli věnovat důkladnému čištění i preventivně. V takovém případě vám budou k čištění stačit i obyčejné suroviny, které máte doma a které stojí pár korun.
Pozor na vodní kámen
Největším nepřítelem pračky bývá vodní kámen a další usazeniny. V domácnostech, které trápí tvrdá voda, se vyplatí koupit speciální filtry, které spotřebičům prodlouží životnost. V těch ostatních však stačí pravidelná údržba pračky – třeba s pomocí jedlé sody nebo kyseliny citronové.
Kyselina citronová a jedlá soda
Ideální na rozpouštění vodního kamene a dalších usazenin je kyselina citronová. Vložte ji do kastlíku, kam běžně dáváte prací prášek, případně přímo do bubnu pračky, a zapněte pračku na čistící program, pokud ho má, případně na 60 °C nebo klidně na 90 °C.
Kyselina citronová pomůže odstranit usazeniny a zbaví pračku vodního kamene. Zároveň však může ohrozit kovové části pračky korozí, proto tento recept nevyužívejte příliš často.
Vhodnější je jedlá soda. Tu navíc můžete klidně přidávat i do běžného praní – vyčistí pračku, pomůže uvolnit vodní kámen a ještě přispěje k vybělení vašeho prádla.
Na co si dát pozor?
Při pravidelné údržbě pračky si dejte pozor i na další věci. Nejvíce špíny se obvykle ukládá za těsnící gumou v pračce. Často tam najdete vlasy, chlupy, zbytky papírových kapesníků, které jste zapomněli vytáhnout z kapes prádla, a další nečistoty. Proto toto těsnění pravidelně zdvihněte a vyčistěte – stačí obyčejnou jarovou vodou, klidně můžete sáhnout i po roztoku ze zmíněné kyseliny citronové nebo jedlé sody.
Usazeniny se drží také v zásuvce na prášek a aviváž. Tu však lze obvykle vytáhnout. Díky tomu ji můžete hodit do horké vody a nechat zkrátka odmočit. A budete to mít téměř bez práce.
Foto: Shutterstock