Ledviny je nutné posilovat. Pomohou k tomu opravdu účinné čaje

Ledviny jsou pro náš organismus klíčové.  Jejich funkce spočívá ve schopnosti čistit tělo, zbavují ho škodlivin. Jejich špatná funkce je spojena s častým močením, otoky, zvýšeným krevním tlakem, později se projevuje i únava a bolest. Předcházet jejich špatnému fungování můžete i přírodní metodou.

Jak fungují ledviny

Ledviny si můžete představit jako velmi výkonný filtr, který naše tělo zbavuje škodlivin a dostává je pryč z těla. Za minutu pročistí ledviny více než dva litry krve. Dokážou vyrovnat kyselé a zásadité látky v krvi a tvoří vitamín D. Proto, aby dokonale fungovaly, potřebuje tělo především dostatek tekutin.

Hlavně tekutiny a málo soli

Chcete-li čistící funkci ledvin podpořit, pomozte jim příjmem dostatečného množství tekutin. Vyhněte se syceným a zbytečně doslazovaným nápojům. Nejvhodnější je pro péči o tento párový orgán čistá voda nebo bylinkové čaje. Je vhodné se vyvarovat příliš slaným jídlům, která způsobují odvodnění organismu. Pokud chcete množství soli eliminovat, nahraďte ho vhodnými bylinkami. Díky nim znásobíte také množství vitamínů, které bylinky obsahují.

Připravte si vhodné čaje

Máte-li v úmyslu pečovat o své ledviny, můžete si doma připravit lahodné čaje z ověřených bylinek. Jedním z dokonalých prostředků jsou zejména v jarních měsících kvetoucí pampelišky. Mají především diuretické účinky a čistí ledviny i vaše játra. Zklidňují močové ústrojí. Připravit si můžete čaj z květů. Jedním z dokonalých prostředků je také pampeliškový med.

Pampeliškový med

Na 4 sklenice budete potřebovat 1 menší košík květů pampelišek, šťáva z 1 citronu, 1 pomeranč, 1 l vody, 1 kg třtinového cukru. Květy pampelišek omyjte studenou vodou. Vysypte do hrnce, přidejte šťávu z citrusů, strouhanou pomerančovou kůru a vodu.  Nechte 10 minut povařit, až se voda zbarví do světle hnědé. Po vychladnutí uložte na den do chladu a temna.  Další den sceďte, zahřejte a nechte 30 minut vařit do konzistence sirupu. Míchejte, dokud se směs nezačne táhnout. Uložte do sklenic a postavte dnem vzhůru.

Foto: Shutterstock

Kopřiva a přeslička

Na loukách najdete i další zázračné bylinky, které vám s problémem ledvin zaručeně pomohou. Kopřiva má močopudné a protizánětlivé účinky. Navíc pomáhá proti tvorbě ledvinových kamenů. Na čaj můžete použít nejen její listy, ale i kořen. Močopudnými účinky se vyznačuje také přeslička rolní. Využívá se na zklidnění zánětu močového měchýře. Stejně jako kopřiva je nápomocná při ledvinových kamenech.

Čaj nebo sušené ovoce

V poslední době je jedním z nejpopulárnějších prostředků při léčbě močového ústrojí brusnice brusinka. Má velké množství vitamínů a jiných prospěšných látek. Je vhodná na odstranění bakterií z močového ústrojí, které se uchycují na stěnách orgánů. Pro plné využití jejích účinků můžete konzumovat brusinkovou šťávu, pochutnat si na proslazených brusinkách nebo si připravit čaj.

Foto: Shutterstock, zdroj: consoGlobe

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments