Jestliže jste milovníci pokojových rostlin, pak vám určitě místnosti zdobí i orchideje. Jejich různobarevné květy dokáží rozsvítit i skutečně stroze působící pokoje. Někteří lidé však mohou mít potíže s tím, jak orchidej udržet zdravou a vitální.
Nejčastější chyby v pěstování orchidejí
Když si orchidej přineseme z obchodu, má obvykle krásně narostlé pestrobarevné květy. Ty však po pár dnech opadají a orchideji se u nás doma často přestane dařit.
Může to být například chybnou zálivkou – orchidej by rozhodně neměla stát ve vodě. Pokud ji totiž převlhčíme, její kořeny začnou brzy plesnivět a hnít. Zároveň ji však nesmíme ani nechat strádat suchem, to potom uspíší opadávání květů, povede k zežloutnutí a opadání listů a hlavně rostlina rozhodně nenasadí na nové květy.
Pravidelné přesazování
Orchideje je také nutné přesazovat. Jejich kořenový systém se totiž zaprvé rychle rozrůstat a zadruhé řada z nich odumírá a zatěžuje rostlinu. Proto je nutné jednou za čas orchidej vzít, vytáhnout ji z květníku, zbavit jí zbytky starého substrátu a probrat kořenový systém. Poté ji přesadíme do květináře vyplněného novým substrátem.
Nezapomeňte na hnojení
Orchideje patří k rostlinám, které je důležité pravidelně hnojit. Můžete si koupit běžná hnojiva v obchodě, která jsou bohatá na dusík a fosfor a u kterých najdete návod, jak je používat.
Vyrobit si domácí hnojivo pro orchideje je však rozhodně lacinější a také velmi jednoduché. Stačí vzít tři stroužky česneku na jeden litr vody. Česnek rozdrtíme, vložíme do uzavíratelné nádoby s vodou a necháme louhovat zhruba 24 hodin. Poté tímto česnekovým roztokem zalijeme orchideje a pravidelně opakujeme.
Především zjara se také doporučuje přidávat ke kořenům orchidejí roztok z kvasnic a cukru. Živé kultury z kvasnic totiž rostlinu vyživí a povzbudí ji k růstu.
Foto: Shutterstock