Orchideje jsou skvostem každé domácnosti. Někteří lidé si jejich pěstování dokonce natolik oblíbili, že jimi zdobí okna již mnoho let. Je potřeba poznat, co rostlina potřebuje. Poté vám bude opakovaně kvést po celé dekády.
Takto rozhodně ne
Přemýšleli jste někdy, proč vám uvadla orchidej, kterou jste dostali? Ve většině případů je na vině přílišné zalévání. Kytku také nesmíme ponechat ve vodě. Kytka o sobě nejprve dává vědět tak, že svěsí listy. Jsou listy příliš světlé a bledé? Je na čase orchidej přemístit na světlejší místo. Jsou listy naopak nepřirozeně tmavé? Květina by ráda méně hnojiva. Příliš mnoho vláhy způsobuje hnijící kořeny, ale také listy.
Správné zalévání je matka moudrosti
Ve světě orchidejí rozhodně. Kořeny jsou při přelití hnědé, žluté, nebo dokonce černé. Když se jich dotknete, jsou velmi měkké. Orchidej bychom měli zalévat ve chvíli, kdy budou její kořeny šedé. Pokud má rostlina kořeny zelené, není nutné ji zalít. Vláhy zatím má dost. S konvičkou se tedy vraťte až za několik dnů.
Odstraňujeme kořeny, které nejsou v pořádku
I přes veškerou péči se na rostlině vyskytují nevzhledné kořeny žluté nebo hnědé barvy? Vezměte si nůž, který pomocí pálenky nebo lihu sterilizujete. Následně všechny nevzhledné kořeny odstraňte. I ty, které jsou příliš měkké a nevypadají zrovna nejlépe. Rostlinu byste měli následně postříkat tříprocentním roztokem peroxidu vodíku. Ten se postará o houby, plísně i škůdce.
Cože? Česnek?
Přejete si podpořit častější kvetení a jeho bohatost? Místo zálivky jednou měsíčně použijte speciální výluh. Do jednoho litru vody namočte pět stroužků česneku. Ráno česnekové stroužky odstraňte a vodou rostlinu zalijte. Tento speciální rituál vynechejte během zimních měsíců.
Česnekové zálivce se mezi milovníky orchidejí říká „česneková masáž“.
Foto: Shutterstock