Tupý nůž je hotové neštěstí, pohroma. A jak se říká, spíš si ublížíte nožem tupým než ostrým. Jakými všemi uvěřitelnými, a co víc, neuvěřitelnými, způsoby navrátit noži jeho původní ostrost?
Není nůž jako nůž
Nůž je předmět, který nás provází každým dnem. A není většího utrpení, než když krájí špatně. Proto se do nožů nebojte zainvestovat. Nemusíte věřit všemu a vypovědět kvůli sadě nožů z teleshoppingu stavebko, ale pár rad by tu bylo. Volte nože vykované, nikoliv vysekávané. Ty lépe slouží a méně se tupí. Samozřejmě musí být vyrobeny z nerezové oceli, ale to vám moc neřekne, protože se budou stejně lišit v tvrdosti. A tu si vyberete dle účelu nože. Obecně ovšem platí, že v každé kuchyni by měl být menší nůž s rovným ostřím, kterým nakrájíte všechno. Pak ještě jeden menší nůž na čištění zeleniny a větší kuchařský nůž s dlouhou čepelí zakončený „kolébkou“. Ten oceníte při porcování objemnějších potravin.
Čím nože ostřit?
Na začátek uvedeme rozdíl mezi ostřením a broušením. Ostření můžete provádět libovolně často, jde o zarovnání mikroskopických trhlinek v čepeli. Broušení je hlubší zásah, odebírá část ocele z nože a může se provádět maximálně dvakrát za rok. Vás se bude týkat ostření. K tomu ideálně využijte brousek, případně ocílku, i když ocílkou nedokáže ostřit ledakdo. Každopádně s tutoriály na internetu si klidně troufněte. Ale teď se určitě třesete na ty domácí „babské“ rady, jak nůž naostřit. Jdeme na to.
Keramický hrnek
Tuhle frajeřinu ovládali a někdy ještě ovládají dědečci. Budete potřebovat keramický hrnek, který má neglazovaný vystouplý rantlu zvenku na dně. Takže hrnek postavte vzhůru nohama na linku a přejeďte několikrát jednou stranou čepele po hrubém neglazovaném okraji pod úhlem 20°. Pak zopakujte i na druhé straně. Dá se použít i dno keramického talíře.
Schody
Potřebujete kamenné nebo betonové. Nesmí být obloženy dřevem nebo pokladeny plovoucí podlahou či kobercem. Opět stačí nožem naplocho z jedné a druhé strany několikrát přejet po hraně schodu. A je to.
Foto: Shutterstock