Oteklé nohy mají více významů. Nejčastěji se však pojí s dlouhým stáním, chůzí, obezitou, horkem, ale naopak i s určitými zdravotními komplikacemi, které rádi přehlížíme. Jestliže vám chodidla neotékají z důvodu zánětu žil, nejedná se o onemocnění dolních končetin, ale o příznak a varovný signál týkající se jiných a důležitých orgánů v těle. Podívejme se společně, na které tři orgány oteklá chodidla upozorňují nejčastěji, a co je toho příčinou.
Nejčastější příčiny otoku nohou
Otoky, které se objevují s určitou pravidelností, bychom neměli ignorovat. Mohou nás totiž upozorňovat na potíže se srdcem, ledvinami a játry. Jaké jsou přesně příčiny vzniku potíží? Dávejte si na ně pozor, protože některé z nich mohou být opravdu vážné a nenávratné.
Těhotenství, viník s číslem jedna
Pro každou ženu je těhotenství jiné. Jedna jej prožije dá se říci bez povšimnutí, kdežto druhá trpí nevolnostmi, je unavená a celkových devět měsíců gravidity je pro ni utrpení. Nehledě na to, že v posledních dvou měsících se začnou objevovat otoky nohou. Jestliže je to i váš případ, domluvte se s praktickým lékařem na konzultaci, a nechte si poradit, uleví se vám.
Životní styl a způsob života
Mezi těmito aspekty najdeme více ovlivňujících faktorů. například nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání, které způsobuje špatné prokrvení těla, ale i otoky nohou ovlivněny nadváhou. Někdy se také stane, většinou u žen, že jim otékají nohy z důvodu těsných bot, například lodiček či klidně plochých balerín. V takových případech potíže odezní a objeví se pouze tehdy, pokud si boty na nohy opět nazujete. Pozor i na špatné složení vašeho jídelníčku, každodenní pojídání fastfoodu s nadmírou soli, není vhodné pro celkové zdraví, zatěžuje ledviny a způsobuje zadržování vody v těle.
Pozor na pravidelné užívání léků
Někdy je jednoduše potřeba každodenní užívání léků, například na krevní tlak nebo cukrovku. Ovšem, právě tyto léky jsou nejčastější příčinou otoku nohou. Pokud si všimnete spojitosti mezi léky a otokem, neprodleně tyto vedlejší účinky konzultujte s ošetřujícím lékařem. Mezi další léky způsobující zmíněné potíže, patří léky na bázi estrogenu, testosteronu, léky na tlak, kortikosteroidy a nesteroidní léky typu ibalgin a jiné.
Nadužívání alkoholu není dobré
Milujete víno? Jsme si jistí, že sklenka dobrého vína klidně i každý pátek, nemůže uškodit. POkud ale pijete alkohol každý den, a je jedno, zda si dopřejete víno nebo tvrdý alkohol, způsobíte si ním zadržování vody v těle, v důsledku toho nejčastěji dochází k otoku nohou, ale i obličeje či rukou. Jestliže pijete více alkoholu než je zdrávo, a objevily se u vás otoky, které nemizí ani po dvou či třech dnech, vyhledejte lékařskou pomoc.
Horké počasí přispívá otokům
Každý se těší po zimním období na vytoužené teplo, grilování s rodinou a přáteli. Na dlouhé víkendové výlety a koupání ve vodě. Co ale může být na létě nepříjemné, je horko, které způsobuje otoky nohou. Způsobuje to snížený průtok krve v žilách, která se následně začne hromadit v nohou a způsobovat otoky, či dokonce pocity tíhy. Tyto pocity lze poměrně často zaměnit za zánět. I v takovém případě nohy otékají, bolí, ale s tím rozdílem, že je většinou zasažena jedna noha, která navíc může rudnout či fialovět.
Pozor na krevní sraženinu
Krevní sraženina většinou vzniká v důsledku porušení vnitřní stěny cév. Ta se zúží a průtok již není tak plynulý a může vzniknout trob, neboli krevní sraženina. Pokud se tak přihodí, sraženina ucpe jednu z cév například v noze, do které ze srdce neproudí dostatek krve, proto vznikají otoky, následné zarudnutí a silná a pichlavá bolest. V takovém případě se může tromb utrhnout a doputovat až do srdce nebo mozku, což způsobí infarkt či mrtvici.
Projevit se může i onemocnění ledvin a jater
Lidé se špatně fungujícími ledvinami mívají potíže se zadržováním vody v těle, což se projeví jako otoky kolen, kotníků nebo lýtek. Bohužel se při takových potížích ledviny nečistí správně a jsou zasažené toxiny, se kterými si nedokáží poradit. Jestliže o takovém problému víte, pijte dostatečné množství čisté vody a bylinných čajů, které pomohou v odplavování škodlivých látek z těla.
Při onemocnění jater, může dojít ke snížení bílkoviny redukující únik vody z cév. Pokud je bílkoviny zvané albuminum nedostatek, proniká voda do tkání, což vede k otokům kotníků a celkově nohou. Dávejte si na otoky, které nemají tendenci se zlepšovat, pozor. Raději jakékoliv zdravotní změny konzultujte s ošetřujícím lékařem.
Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com