Octomilky jsou taková otravná stvoření, která se hlavně ke konci léta, ale nejen tehdy, ve velkém vyrojí všude tam, kde necháte nějaké jídlo. Milují přezrálé ovoce, zeleninu, ocet, červené víno, kávovou sedlinu a vlastně cokoliv sladkého a lepivého. Naštěstí se na ně dá šalamounsky vyzrát.
Sprej na octomilky
Úplně nejjednodušší je klasická, chemická cesta. Prostě octomilky postříkáte sprejem proti létajícímu a lezoucímu hmyzu. Smrt je okamžitá. Jen pozor, ať nepostříkáte něco, co plánujete konzumovat. Když postříkáte parapet, sprej na něm vydrží působit i dalších pár dní. Umřou všechny octomilky, které na něj dosednou. Po stříkání vždy řádně vyvětrejte. A bohužel počítejte také s tím, že sprej nezabije vajíčka octomilek.
Kam octomilky kladou vajíčka?
Octomilky rády kladou vajíčka do kuchyňského odpadu kvůli nahromaděným zbytkům jídla. Proto odpad pravidelně čistěte Krtkem, hydroxidem nebo jinou vhodnou chemikálií. Často kladou vajíčka také na další vlhká místa jako je mísa s ovocem, houbička na nádobí, ulepená kuchyňská linka. Vše je třeba řádně vyčistit a vydezinfikovat. Nezapomeňte ani na odpadkový koš. Ten je třeba důkladně umýt. Vajíčka můžeme najít také v hlíně pokojových květin. Pokud je substrát příliš vlhký, láká octomilky ke kladení vajec.
Domácí past
Vezměte přezrálé či hnijící ovoce, vložte ho do misky a misku překryjte průhlednou potravinovou folií. Do té vidličkou propíchejte několik dírek. Misku postavte na místo, kde octomilky rády poletují. Dovnitř se dostanou, ven už ne. Místo ovoce můžete použít i ocet, případně červené víno. Tuto past můžete nastražit také do lednice, pokud se vám octomilky rozmnožily právě v ní.
Preventivní opatření
A pokud se octomilek potřebujete zbavit hodně rychle, jednoduše je vysajte. A pak zaveďte preventivní opatření. Ovoce nebo třeba lógr nenechávejte dlouho při pokojové teplotě, zbytky jídla raději napřed do něčeho zabalte a pak teprve vyhoďte. Čas od času pročistěte odpad, nepřelévejte květiny a často vynášejte odpadkový koš.
Foto: Shutterstock