Pokud jste již unavení moderní, často překombinovanou kuchyní, zkuste se alespoň na chvilku vrátit ke kořenům. Uvařte si staročeský pokrm zvaný oukrop. Je jednoduchý a k jeho přípravě vám bude stačit jen několik surovin, které pořídíte za pár korun. Zároveň si na něm pochutnáte a prospějete i svému zdraví.
Obyčejný česnek dokáže divy
Oukrop se v mnohém podobá česnečce, takže pokud jste propadli této stále velmi oblíbené polévce, jistě vám zachutná i její méně známá varianta. Naši předci si oukrop dopřávali poměrně často – především pro dostupnost jednotlivých ingrediencí. Co si budeme namlouvat, je to pokrm velmi prostý. V jednoduchosti je nicméně síla. A sílu vám dodá i konzumace této polévky. Jejím základem je česnek a jeho pozitivní účinky na zdraví jsou známé už tisíce let.
Česnek je v prvé řadě silné přírodní antibiotikum, takže lidskému tělu pomáhá úspěšně bojovat s viry i bakteriemi. Je výborným pomocníkem proti chřipce, angíně i prostému nachlazení. Snižuje vysoký krevní tlak a tím pádem slouží i jako prevence kardiovaskulárních chorob. Má pozitivní účinky také na náš žaludek a střeva a některé výzkumy naznačují, že by mohl do jisté míry fungovat i jako prevence rakoviny.
Recept na staročeský oukrop
Rozdíly mezi oukropem a česnečkou jsou nepatrné, někdy se dokonce považují za jeden a tentýž pokrm. Přesto se suroviny i postup malinko liší. Obzvláště v dnešní době se česnečka vylepšuje mnoha „nepůvodními“ surovinami jako je uzenina nebo sýr. My si připravíme docela obyčejný, a přesto velmi chutný oukrop, tak jak jej dělaly naše babičky.
Co budete potřebovat:
- 1 litr vody
- 4 stroužky česneku (ale záleží na jeho síle i vašich chutích)
- 2 větší brambory
- sádlo
- 1/2 lžičky kmínu
- sůl
- 2 krajíce chleba
Postup přípravy:
Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Vložíme do vody, osolíme, přidáme kmín a vaříme do změknutí. Prolisovaný česnek přidáme teprve na konci varu – aby neztratil na síle a chuti. Můžete jej dát do oukropu také až těsně před podáváním, potom bude mít polévka skutečně sílu postavit vás na nohy.
Chleba nakrájíme na kostičky a osmažíme na sádle pěkně dozlatova. Každý si jej potom přidá do polévky podle vlastní chuti.
Foto: Shutterstock