Palička na maso je standardním kuchyňským vybavením. Jak ji ale opravdu správně používat? Která strana se hodí pro které maso a k jakému účelu? A říká vám něco pojem tenderizér?
Jak používat paličku na maso?
Klasická palička na maso má dvě strany – jednu hladkou a druhou vroubkovanou. Pro měkčí druhy masa jako je například drůbeží, ale klidně i na plátky nakrájené vepřové, se hodí použít plochou stranu nástroje. Aby maso změklo, a přitom nedošlo k jeho poškození, měla by mezi paličkou a masem být plastová bariéra, asi nejpraktičtější je igelitový sáček. Ten zařídí, aby se vám maso při naklepávání netrhalo na cucky.
Druhá, vroubkovaná strana paličky se hodí na tužší maso – například hovězí nebo také nepoddajné vepřové. Při klepání těchto druhů masa naopak plastový sáček vůbec nepoužívejte, maso paličkou určitě nijak nepoškodíte.
Proč vůbec naklepávat?
Maso je sval, který celý život zvířete pracoval, proto jsou některá jeho vlákna tuhá. Naklepání masa mu pomůže povolit. Do naklepaných plátků navíc také lépe vsákne marináda a obecně se takto upravené maso lépe tepelně připraví.
Jakou paličku vybrat?
Paliček je spousta. Dřevěné, kovové. Nejdelší životnost a také nejlepší účinky mají jednoznačně paličky ocelové. Jde sice o trochu větší investici, ale vyplatí se.
Nezapomeňte také na kvalitní, bytelné prkénko, které zvládne veškeré kulinářské úkony a také vám nebude po kuchyňské lince ujíždět.
Tip pro fajnšmekry – tenderizér
Už jste slyšeli o tenderizéru? Jde o ruční strojek složený z ocelových jehel, který změkčuje maso tak, že narušuje a prořezává strukturu masových vláken. Zachovává maso křehké a zároveň v něm na rozdíl od použití klasické paličky udržuje veškerou šťávu. Díky tenderizéru se maso připravuje kratší dobu, navíc se na pánvi nekroutí a kdo už někdy takové maso vyzkoušel, paličku už používat nechce.
Foto: Shutterstock