Zdražování se dotýká všech. Je nejistá doba a lidé hledají, jak ušetřit, nebo minimálně jak vylepšit své hospodaření. Jsou způsoby, jak situaci vylepšit. Myslet na peníze je bohužel u většiny lidí nutný předpoklad k tomu, abyste se nedostali do dluhové pasti. V případě velmi nadstandardních příjmů to pravděpodobně řešit nemusíte, ale pokud to tak není, je to nezbytné.
Pravidlo 50/30/20
Jedna z nejstarších metod je pravidlo 50/30/20. Jde o procenta z příjmů a o to, jak byste s nimi měli nakládat. 50 % vašich čistých příjmů je maximum, co by mělo jít na životní náklady. Tam patří bydlení (hypotéka nebo nájem), energie, potraviny, pojištění, pohonné hmoty nebo jízdné. Jde o náklady, které se zkrátka zaplatit musí, a máte možnost s nimi hýbat jen částečně.
Zbyde dost na rezervy
30 % příjmů byste pak měli utratit za to, co chcete, po čem toužíte. Koníčky, cestování, výlety s rodinou. Jde o maximální limit, když více uspoříte, bude to jen dobře. 20 % příjmů pak připadá na rezervu, na kterou sáhnete v případě nenadálých událostí. Pokud vám poklesne příjem z důvodu dlouhodobé nemoci nebo ztráty zaměstnání, tato rezerva by vám to měla kompenzovat.
Co dělat, když máte vyšší výdaje
V dnešní době se ale může snadno stát, že vám výdaje na nezbytné věci vychází víc, než 50 % příjmů. Co pak? V takovém případě je mnohem složitější vytvořit rezervu na 3 měsíce. Pak byste měli dočasně snížit náklady za to, co chcete, ale nepotřebujete. Můžete to zkombinovat i s jiným řešením, pokud máte prostor si vydělat více peněz. Vážná situace je, když skutečně s penězi nevycházíte.
Nabízí se výměna bydlení za levnější, a přehodnocení útraty za věci, které nejsou až tak nezbytné. Promýšlet, kam se vyplatí investovat, můžete pouze ve stabilizované situaci. Naopak, když se vám povede ušetřit dostatečnou rezervu, měli byste si odkládat dál – peníze budete v životě potřebovat. Ať už na bydlení, nebo v důchodu.
Foto: Shutterstock