Ucpalo se vám doma potrubí? Žádný problém. Můžete sice zavolat drahého instalatéra, ale ve skutečnosti nejde o problém, se kterým byste si nemohli poradit sami.
Jak poznáte ucpané potrubí?
Ucpané potrubí bohužel v kritické fázi nelze přehlédnout. Špatně vám odtéká voda z vany, v nejhorším případě skoro neodtéká. To samé se ale snadno stane i u toalety nebo u dřezu. Navíc bývá přítomný nepříjemný zápach.
Jaké jsou příčiny ucpaného odpadu?
Nejčastěji bývají příčinou neodtékajícího odpadu vlasy, vousy, zbytky kosmetiky, tuk z jídla. Dojde k tomu ve chvíli, kdy se do dopadu dostanou věci, které tam nepatří. Jako první pomoc můžete zkusit gumový zvon, se kterým to zvládne každý. Toto řešení ale nemusí pokaždé stačit.
Vyčistěte odpad jedlou sodou
Budete potřebovat velké balení jedlé sody a 200 ml octa. Nejprve nasypete do sifonu sodu a pak k ní přilejete ocet. Nakonec zalijte vroucí vodou. Několikrát tento proces zopakujte, ale dodržujte pravidla bezpečnosti, aby vás vroucí voda neopařila.
Zkuste prášek do pečiva
Ocet se bude hodit i v dalším případě, jen místo jedlé sody použijete prášek do pečiva. Postup se liší jen v jedné věci. Před tím, než nalijete do dopadu horkou vodou, nechte pečící prášek s octem 15 minut být. Až pak jej prolijte horkou vodou.
Kuchyňská sůl
Zázraky dokáže i obyčejná kuchyňská sůl. Vsypte do odpadu několik lžic, a prolijte horkou vodou. Pokud selže i tento trik, nezbyde nic jiného než zkusit silnější chemický čistič, nebo zkusit rozebrat sifon. Po rozebrání sifonu se zbavte všech nečistot, zkontrolujte gumové těsnění a našroubujte ho nazpátek.
Prevence dokáže zabránit problémům
Zkuste se v první řadě zaměřit na prevenci. Když budete vyhazovat jídlo, kam patří, olej slévat jinam, než do dřezu a dávat do vany sítko, které po koupeli důkladně vysypete, neměly by problémy s opadem nastat.
Foto: Shutterstock