Smažení je oblíbený způsob přípravy pokrmů. V české kuchyni máme mnoho pochoutek, které smažíme na oleji – řízky, ryby, karbanátky i zeleninu. Musíme se tak rozhodovat, na kterém oleji je nejvhodnější smažit. Cena by neměla patřit mezi rozhodující faktory, pokud jde o zdraví. Do studené kuchyně se totiž hodí jiné oleje než do teplé.
Který olej použít na rychlé restování?
Jen některé oleje snesou vyšší teploty bez úhony. Mezi ně se řadí například kokosový, který ale nesedne díky specifické vůni každému, i když se dají koupit už kokosové oleje bez typické vůně. Dále palmový, vyšší teplotu zvládne i olivový nebo řepkový – ale ten nepatří k chuťově nejlepším.
Na delší úpravu – smažení a fritování
V případě delšího smažení či fritování byste měli použít oleje k tomu určené. Většinou jde o řepkový olej, případně tuhý palmový tuk. Ale seženete i oleje, které jsou přímo určeny na fritování a mají to napsáno na obalu.
Olivový olej pro studenou i teplou kuchyni
Jsou typy olejů, které se hodí jak pro studenou, tak i pro teplou kuchyni. Olivový patří mezi ně. Extra panenský můžete bez obav použít do studené i teplé kuchyně, panenský do teplé. Jsou chuťově výrazné, proto se nehodí do všech pokrmů.
Kokosový olej
Chutná vám kokosový olej? Ten snese i vysoké teploty. Skvělý je díky své typické vůni při přípravě sladkých jídel. Na druhou stranu nemá využití v případě studené kuchyně, protože je při běžné pokojové teplotě tuhý.
Ghí
Skvělou variantou je ghí. Přepuštěné máslo má vysoký kouřový bod, navíc je plné vitamínů a minerálů. Navíc si ho bez problémů doma vyrobíte sami. Stačí vám k tomu jen kvalitní máslo, a hrnec, ve kterém ho necháte pomalu probublávat. Průběžně z něj odstraňujte sraženou bílkovinu, a nakonec sceďte. Tímto vám vznikne dokonalý a zdravý olej na smažení, který má navíc dlouhou trvanlivost.
Foto: Shutterstock
Kaufland je nejlepší obchodní řetězec v Praze