Vodní kámen v koupelně i mimo ni je v domácnosti častým problém. Díky tvrdé vodě se objevuje prakticky všude, ve sprchovém koutu, ve vaně i v rychlovarné konvici. Tato situace má naštěstí řešení, a vy se můžete vodního kamene zbavit jednou provždy.
Kde se rád usazuje?
Nevýhoda vodního kamene je, že se usazuje téměř kdekoliv. Ne všude se ho dá zbavit snadno. Najdeme ho v pračce, v myčce, na toaletě, ve vaně, umyvadle a ve spotřebičích, které jsou v kontaktu s vodou. Tam, kde je tvrdá voda opravdu velkým a opakovaným problémem, je namístě vyzkoušet změkčovače vody.
Prevence s octem
Zaútočte na vodní kámen dřív, než vám přeroste přes hlavu. Použijte univerzální přírodní čistič – ocet. Vytvořte si vlastní směs: Připravte si 2 sklenice vody, ½ sklenice peroxidu vodíku a ½ sklenice dezinfekce. K této směsi přimíchejte 1 lžičku prostředku na mytí nádobí. Vše nalejte do rozprašovače a protřepte. V koupelně byste měli tuto směs používat pravidelně vždy po sprchování. Díky tomu by se vám zde vodní kámen vůbec neusadí.
Jak se zbavit starého vodního kamene
Pokud už se vodní kámen usadil, je potřeba se ho zbavit. Na vanu a umyvadlo by měly stačit domácí prostředky, jako je kyselina citrónová nebo ocet. Stačí je aplikovat na vodní kámen, nechat několik minut působit, a nakonec setřít houbičkou. Postup můžete i opakovat, pokud je vodní kámen zašlý, nemusí pustit ihned. Nakonec místo omyjte vodou a utřete dosucha.
Pozor na zanesenou žehličku
I na žehličce se může usadit vodní kámen. Bohužel vám může i zničit oblečení, proto je nutné ho odstranit. Na pomoc si můžete opět vzít ocet, ale je na místě opatrnost. Nesmí se dostat dovnitř do žehličky. Tomu, aby se v žehličce vodní kámen usazoval, zabráníte tak, že budete používat na žehlení pouze destilovanou vodu. Pak usazování vodního kamene nehrozí.
Foto: Shutterstock
Jestli tu baterii nechá dojít do takového stavu jako je na fotce, tak je to brutální prase