Jedná se o kožní onemocnění, které vás může jednoho dne překvapit ráno v zrcadle. Projevuje se především jako zarudlá kůže v oblasti nosu a brady, v pokročilém stadiu se posouvá dále po obličeji, až k očím. V zarudlé oblasti jsou rozmístěny pupínky s bílou hlavičkou, které nápadně připomínají akné. Právě kvůli tomu je často zanedbaná léčba a pacient pupínky vymačkává, čímž celý stav ještě zhoršuje.
První pomoc
Jelikož dostat se na kožní oddělení dříve než za půl roku je občas nadlidský úkol, je třeba celý stav zmírnit doma, za pomocí různých léků mimo předpis. Onemocnění má mnoho různých příčin od stresu, přes špatně zvolenou kosmetiku, až po reakci kůže na kortikoidy. Nejprve ze svého kosmetického koutku odstraňte vše, co obsahuje parabeny, škodlivé a dráždící látky a nahraďte tyto produkty bio kosmetikou nebo je vysaďte úplně. Další kroky povedou k zubní pastě. Ta je totiž dalším nenápadným spouštěčem této vyrážky. Zubní pastu vyměňte za kokosový olej nebo šetrnou pastou bez parabenů.
Domácí ošetření
Kromě toho, že se zbavíte nadbytečné kosmetiky, můžete zahájit šetrnou léčbu. Na zmírnění svědění účinně zabírají obklady z černého nebo borůvkového čaje. Hadrový kapesník nebo kus plátna vložte do dlouze louhovaného čaje a přiložte na postiženou oblast. Poté už pokožku nemažte ani nevysušujte dalšími produkty. Nechte ji přirozeně uschnout. Častým spouštěčem bývá i přechlorovaná voda, která v kontaktu s citlivou pokožkou způsobí podobnou katastrofu. Před umytím obličeje si můžete převařit hrnec této vody přibližně na deset minut, a poté si můžete být jisti, že je přebytečný chlor pryč.
Produkty z lékárny
Při nákupu léků myslete hlavně na jednoduchost jejich složení. Pro omývání si pořiďte Jarischův roztok bez parabenů a k promazávání pouze masti pro děti určené na opruzeniny. Naopak se vyvarujte lékům proti akné nebo kortikoidům.