Pět typů většího břicha. Zjistěte, které z nich vás trápí a zbavte se ho účinnou metodou

Ne všechny faldy na břiše vznikají v důsledku přebytečného tuku nebo přibývání na váze. I když je příčinou přírůstek hmotnosti, žádná rychlá náprava ani způsob, jak zhubnout viscerální z této konkrétní části těla, bohužel neexistuje.

Příjem příliš velkého množství kalorií může způsobit větší a rychlejší přibývání na váze. Výrazně zvětšené břicho může být i důsledkem hormonů v nerovnováze, nadýmání nebo mnoha jiných faktorů, jak se píše na healthline.com.

1.    Nadýmání a jeho příčiny

Nadýmání způsobuje pocit tlaku nebo otoku v žaludku. Nejčastějšími příčinami je nahromaděný plyn při hltání, z nevhodného pokrmu, anebo příliš mnoho jídla konzumovaného v krátkém čase. Pocit nadýmání může způsobit distenze břicha, což je viditelný otok, změna obvodu pasu a roztažení břišní stěny. Potravinová intolerance, kterou nelze zaměňovat s potravinovou alergií, je způsobena obtížným trávením určitých potravin. Způsobuje nadýmání, plynatost, bolest žaludku a průjem.

  • plynatost
  • velká porce jídla
  • potravinová intolerance
  • zácpa
  • syndrom dráždivého tračníku (IBS)
  • určité gynekologické stavy, jako jsou ovariální cysty
  • bakteriální infekce
  • gastroparéza způsobující opožděné vyprazdňování žaludku

2.    Tuk z nadledvinového stresu

Stres je přirozenou reakcí na vnímanou hrozbu. Kombinace nervových a hormonálních signálů informuje nadledvinky, aby uvolnily adrenalin, kortizol a další stresové hormony. Stres je obvykle krátkodobý a tělo se vrátí do normálu. Při dlouhodobém stresu tělo v tomto stavu zůstává. Chronický stres zvyšuje břišní tuk a chuť na potraviny, které způsobují břišní obezitu.

3.    Břicho po těhotenství

I když při porodu něco zhubnete, je pravděpodobné, že bude hubnutí těžší a delší. Vypouklé břicho může být také důsledkem zadržování tekutin nebo distenze břicha – diastasis recti neboli oddělení břišních svalů. Stává se to, když rostoucí děloha od sebe oddělí 2 dlouhé svaly probíhající paralelně v břiše.

Foto: Shutterstock

4.    Menopauzální hormonální vypouklé břicho

Přibývání na váze je také běžným efektem menopauzy. Hormonální změny, které přispívají k nárůstu hmotnosti, začínají už během perimenopauzy, tedy několik let před menopauzou. Přírůstek hmotnosti v menopauze postihuje především břicho a projeví se viscerálním tukem. K přibývání břišního tuku v této fázi života patří:

  • kolísání hormonů, jako je estrogen
  • rezistence na inzulín
  • snížení množství svalové hmoty
  • nedostatek spánku

5.    Pivní břicho

Čím více pijete pivo, tím více kalorií zkonzumujete, což může přispět k nárůstu hmotnosti. Alkohol je obecně dost kalorický a navíc zastavuje metabolismus a spalování. Pivo se vyrábí z chmele, ten obsahuje rostlinné sloučeniny fytoestrogeny, které mají podobné účinky jako ženský pohlavní hormon estrogen. Vědci se domnívají, že fytoestrogeny v pivu mění způsob, jakým tělo ukládá břišní tuk.

Běžný přírůstek hmotnosti

Někteří lidé jsou náchylnější k přibírání na břiše. Přibývání na váze je obvykle výsledkem konzumace více kalorií, než je spálíte pravidelnými tělesnými funkcemi a nedostatečnou fyzickou aktivitou. S tím se pojí i nedostatek spánku a stres.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments