Pigmentové skvrny v posledních letech trápí stále více lidí. Víte, proč tyto nevzhledné skvrny vznikají? Poradíme vám, jak jejich vzniku předcházet a jak se jich zbavit v případě, že vás již trápí.
Nejčastější důvody vzniku pigmentových skvrn
Pigmentové skvrny jsou skvrny na kůži různého tvaru, velikosti i intenzity zbarvení. Nejčastěji se vyskytují na obličeji, ale také na hřbetech rukou a předloktí, tedy na místech, která jsou často vystavena slunečnímu záření. V první řadě je tedy třeba se chránit krémy s UV filtry při opalování na slunci, ale také v soláriích. Podstatný vliv na vznik pigmentových skvrn mají také hormonální změny při užívání antikoncepce a také změny v těhotenství. Samozřejmě velkou roli při vzniku pigmentových skvrn mají genetické dispozice.
Osvědčené rady při boji s pigmentovými skvrnami
Pokud se vám na obličeji objevily nevzhledné tmavé skvrny, zkuste následující tipy na odstranění nebo alespoň redukci této nežádoucí pigmentace.
Nejjednodušším způsobem je vysledovat příčinu a té se následně vyhnout – například pokud vznik pigmentových skvrn časový souvisí se začátkem užívání hormonální antikoncepce, zkuste ji změnit nebo vysadit. Jedním z oblíbených a poměrně efektním způsobům patří chemický peeling. Jedná se o aplikaci ovocných kyselin, které postupně odlučují odumřelé buňky. Můžete také zkusit ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL) nebo laserové ošetření, která jsou však finančně náročnější.
Pigmentové skvrny a přírodní léčba
Nemůžete si dovolit používat drahou kosmetiku nebo podstupovat laserovou léčbu? Zkuste třít postiženou pokožku plátky syrových brambor nebo vylisujte do misky několik citronů a smíchejte je se 2 čajovými lžičkami medu a připravenou směsí pigmentové skvrny potírejte. Dále můžete zkusit také směs z rozmixovaného avokáda. Avokádo díky obsahu enzymů slouží jako výborný prostředek ke snižování pigmentace.