Káva, jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě, většinu z nás provází celým dnem. Ráno nás nastartuje, dopoledne nakopne k práci a odpoledne zrelaxuje. Je vhodné dopřát si kávu také před cvičením, když potřebujeme dodat energii?
Co káva způsobuje
Kofein je přirozený stimulant. Výzkumy ukázaly, že napomáhá lepší fyzické výkonnosti člověka během cvičení. Zvyšuje svalovou sílu a aerobní vytrvalost, šetří zásoby glykogenu. Lepšího výkonu díky kávě dosáhneme také proto, že kofein napomůže kognitivním funkcím spojeným se sportováním – budeme bdělejší, soustředěnější a méně unavení.
Kdy káva prospěje a kdy spíš uškodí?
Pokud plánujete statické cvičení (izometrické, nezahrnuje pohyb kloubů) jako jsou planky, statické dřepy, izometrická tabata, dejte si kávu hodinu před cvičením. Při klicích a shybech (izometrická, dynamická aktivita) se napijte až půl hodiny před cvičením. Káva těsně před výkonem nebude mít až takový smysl, kofein potřebuje čas na to, aby se vstřebal do krevního oběhu.
Dát si kávu před cvičením je lákavé. Ale než si zajdete jednu uvařit, seznamte se s možnými nežádoucími účinky. Během cvičení tělo přesměrovává krev do svalů, pryč od trávícího systému, čímž zpomaluje trávení. Proto se může dostavit žaludeční nevolnost a zažívací problémy. Řešením je navýšit rozestup mezi vypitím kávy a cvičením nebo vyzkoušet menší množství silnější kávy. Lidé citliví na kofein mohou trpět nespavostí a také zvýšenou úzkostí. V tom případě si poslední kávu dopřejte nejpozději 6 hodin před spaním.
Káva tedy skutečně může zlepšit váš výkon. Stačí vypít ji s dostatečným předstihem a dát si pozor na možné negativní dopady. Takže si klidně jeden hrnek dejte a hurá cvičit. A pokud vás lákají přínosy kofeinu pro cvičení, ale chuť kávy vám nic neříká, vyzkoušejte kofeinové žvýkačky, energetický nápoj nebo dokonce černý čaj. Výsledek bude podobný.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Medicalnewstoday