Kolik vody by měl vypít člověk za den? To je otázka, kterou si mnozí neustále pokládají a dlouhou dobu na ni dostávali poměrně jednoznačnou odpověď. Minimem by měly být dva litry vody, avšak lépe je ještě více, obzvlášť v teplém počasí. Jak se ale ukazuje, tento velmi zjednodušený pohled byl velmi nesprávný.
Zapomínáme na důležité faktory
Objevují se například studie, které naznačují, že přílišný příjem vody může dlouhodobě poškozovat některé orgány a zvyšovat riziko kardiovaskulárních chorob. Například výzkum publikovaný v časopise American Journal of Epidemiology uvádí, že zvýšené riziko hrozí už lidí, kteří vypili pět sklenic o objemu 240 mililitrů za den. Přitom i v té době řada expertů doporučovala vypít osm sklenic, tedy dva litry vody.
Pojďme si tedy otázku, kolik vody za den vypít, rozebrat znovu. “Obecné doporučení se ustálilo na osmi sklenicích za den,” uvádí Susan Lanham-New, profesorka výživy na univerzitě v Surrey. “To je ale velmi paušalizované, protože skutečné množství, které potřebujeme, závisí na řadě faktorů, jako je například váha, množství aktivit, venkovní teplota a další. Je tedy těžké přesně říct, kolik by měl člověk vypít.“
Měli bychom mít na paměti také skutečnost, že voda není jediným zdrojem, ze kterého tělo čerpá tekutiny. Mezi další patří například tolik oblíbená káva, mléko, ale také jídlo. Třeba právě mléko obsahuje až 90 % vody a brambory pak pro někoho překvapivých 70 %. Nakonec i ve steaku je vody 59 %.
Dlouho zažitá chyba
Podle profesora Carahera nemáme žádné indicie o tom, že by člověk musel vypít osm sklenic vody za den. Dokonce upozorňuje na možnou škodlivost tohoto rozšířeného doporučení. V takovém případě totiž hrozí tělu hyponatremie, kdy dojde k odplavení soli z těla. Takový stav se projevuje zejména bolestí hlavy, záchvaty či nevolností.
“Poučka o osmi sklenicích vody je nesmyslná, vzhledem k tomu, jak moc tekutin přijímáme ze všech stran,” domnívá se Caraher. Podle něj je pitný režim přeceňovaný a lidé se v tomto ohledu až příliš hlídají. V důsledku toho pijí více vody, než jejich tělo potřebuje. Existuje přitom velmi jasný indikátor, kdy se napít, a tím je přicházející žízeň. Člověk by neměl žíznit dlouho, ale pokud se napijete, když vám tělo vyšle signál, je to nejlepší způsob.
Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, BBC
Bravo – konečně něco rozumného.
Jen abyste příští týden neuveřejnili pravý opak 😛
😀😀😀