Plevel prorůstající mezi dlaždicemi dokáže zošklivit pohled i na tu nejhezčí zahradu nebo cestu. S plevelem je těžký souboj, takže se často uchylujeme k drastickým chemickým řešením. Jde to ale i jinak, stačí znát jednoduchý trik.
Plevel se objeví vždy
S plevelem to není jednoduché, hned první jarní sluneční paprsky ho vytáhnou ze země na svět. I když ho vytrháme nebo se ho nějak jinak zbavíme, objevuje se v průběhu léta a podzimu znovu a znovu.
Lidé se pak často v zoufalství uchylují k různým chemickým prostředkům, které však škodí životnímu prostředí a mohou být dokonce nebezpečné i pro zvířata.
Existuje však varianta, jak si vyrobit vlastní postřik na plevel – z přírodních surovin, a tudíž šetrný k přírodě, a přesto účinný.
Ocet a sůl zničí jakýkoli plevel
Udělejte si klasický octový roztok: půllitru octa na litr vody. Následně v něm rozpusťte zhruba půl šálku soli. Již starověké civilizace věděly, že když půdu posolí, dlouho tam nic neporoste a mstily se tak svým nepřátelům. Vy se tak můžete pomstít plevelu!
Následně ještě rozmíchejte v teplé vodě saponát a přilijte ho do roztoku s octem a solí a důkladně smíchejte.
A následně můžete vyrazit na plevel. Ideální je dát si roztok do rozprašovače nebo třeba do konvičky s úzkým hrdlem a nastříkat či nalít přímo do spár mezi dlaždicemi. Kombinace tří silných ničitelů plevele se postará o to, aby se tam nechtěné rostliny už neobjevily.
Pozor na kámen
Při použití tohoto roztoku je však nutné dávat si pozor na to, abyste nepoškodili dlaždice či kámen. Ocet totiž může začít měkčí kámen, jako je například vápenec, rozežírat, nebo na některých površích zanechat skvrny. Cestou je buď pečlivě nanášet roztok jenom na plevel a jeho okolí se vyhýbat, nebo vytvořit slabší octový roztok či ocet úplně vynechat – sůl a saponát by si s plevelem měly alespoň částečně poradit i samy.
Foto: Shutterstock