Plicní hypertenze je nebezpečné onemocnění, které se zpočátku tváří nevinně, a když se nezasáhne včas, může mít fatální následky. Postihuje srdce a plicní cévy, kde dokáže napáchat nepěknou paseku. Pojďme si společně plicní hypertenzi trochu blíže představit a poukázat na nebezpečí tohoto onemocnění, kterým trpí jen několik desítek lidí z milionu.
Co je plicní hypertenze?
Jak jsme již zmínili o pár řádků výše: plicní hypertenze je onemocnění postihující plicní cévy a srdce, které se ze začátku tváří nenápadně, ale má poměrně rychlý progres. Onemocnění vzniká ve chvíli, kdy dojde k vysokému tlaku v plicních cévách. Plicní hypertenze má několik druhů, přičemž nejvzácnější formou tohoto onemocnění je plicní arteriální hypertenze – zkráceně PHA.
Ať už se jedná o jakýkoli typ tohoto onemocnění, všechny se zpravidla projevují velmi podobně: objevuje se dušnost, nadměrná únava a nevýkonnost.
Onemocnění, které je horší nežli rakovina
Ačkoli tímto onemocněním trpí jen několik desítek pacientů z milionu, podle statistik má mnohem vyšší úmrtnost, nežli lidmi tolik obávaná rakovina. Proto rozhodně není na místě plicní hypertenzi podceňovat, nebo tohle onemocnění brát na lehkou váhu.
Projevuje se nevýkonností, nadměrnou únavou a dušností. Zpočátku jsou tyto projevy jen mírné, nemoc má však rychlý progres, takže se jeho příznaky rychle zhoršují a pacienta často donutí, aby kompletně změnil svůj životní styl, často je nutné opustit stávající zaměstnání, vzdát se oblíbených koníčků a celý život radikálně změnit.
Složitá diagnostika
Nevýhodou tohoto onemocnění je skutečnost, že se jej mnohdy nedaří odhalit včas. Velmi často se totiž plicní hypertenze zaměňuje s jinými plicními nebo srdečními chorobami, které jsou běžné. Dobrou zprávou je, že se jedná o onemocnění, které se dá úplně vyléčit. Zpravidla se jako léčba používá chirurgické odstranění zbytků, které se v těle nachází po prodělané plicní embolii.