Zvýšení vlhkosti v bytech a domech je často doménou chladných měsíců, někde se ale potíže s plísní mohou objevovat celoročně. S plísní bojují dokonce i v novostavbách nebo domech po rekonstrukcích. Poradíme vám, co rozhodně nedělat a jak proti plísni účinně bojovat.
Nečekejte a jednejte
Jakmile objevíte plíseň, začněte problém řešit okamžitě. Plíseň se totiž dokáže šířit enormně rychle, narušuje povrchový materiál, škodí zdraví a citlivějším osobám může způsobit vážné dechové obtíže.
Nejprve zjistěte, jakou máte vlhkost v interiéru. Na to stačí vlhkoměr za pár stokorun. Naměřené hodnoty vám okamžitě prozradí, s jakou vlhkostí se doma potýkáte. Pak začněte okamžitě pravidelně větrat. Průvanem a na pár minut. Pětkrát denně. Nová a kvalitní okna totiž skvěle těsní, proto je třeba větrat častěji. (Kdo má stará a netěsnící okna je prakticky trvale v režimu mikroventilace. Sice má méně tepla, ale také mívá menší potíže s plísněmi).
Zapomeňte na malování
Každého napadne, že plíseň stačí zamalovat. To by bylo velkou chybou. Plesnivá místa je třeba nejdříve náležitě ošetřit. Pouhé zamalování by znamenalo, že se plísně rychle rozšíří. Vlhké prostředí malby jim bude svědčit ještě více.
Přemalování plísně barvou s protiplísňovým účinkem vám také nepomůže ve chvíli, kdy už zeď plísní napadena je. Protiplísňová barva je pouhou prevencí.
Nejprve plíseň odstraňte mechanicky
Při mechanickém odstraňování plísně je důležité provést ošetření do maximální možné hloubky a odstranit všechny spóry.
Mechanické odstranění provedete nejlépe tak, že místa namočíte vlažnou vodou s desinfekcí, plochu otřete a místo rozšiřte o 10 cm na každou stranu. Plíseň důkladně oškrábejte škrabkou i s omítkou. Nechejte zeď oschnout. Použijte sanační omítku a termoizolační nátěr. Účinným bojovníkem proti plísním se ukázala také takzvaná chytrá houba.
Foto: Shutterstock