Plíseň na oknech likviduji jednou surovinou z kuchyně. Stačí nechat 10 minut působit a je pryč

S plísní na oknech se setkáváme hlavně v zimě, když se méně větrá. Příčinou jejího vzniku bývá kondenzace. Voda se na studených sklech sráží, stéká dolů, tam se hromadí a z tohoto vlhka začnou okna plesnivět. Pokud se vám tedy objevily na okenních rámech či parapetech černé skvrny, pravděpodobně hledáte způsoby, jak se s nimi vypořádat.

Rozhodně je neignorujte. Plísně totiž nejsou jen nevzhledné, ale mohou být i zdraví škodlivé. Chraňte před nimi především děti, starší osoby a všechny, které trápí astma, ekzémy nebo onemocnění dýchacích cest.

Jde to i bez chemie

Plísní se můžete zbavit i bez chemie. Nemusíte kvůli nim hned vykoupit nejbližší drogerii. Pomohou vám ocet, jedlá soda nebo olej z čajovníku. Kyselý ocet dokáže zničit až 80% všech druhů plísní. Potřete jím všechna postižená místa a nechte asi hodinu působit. Potom ho jemně smyjte kartáčkem a teplou vodou a otřete suchým hadříkem. Octem bez problému zničíte plísně na porézních i neporézních površích.

Ocet + jedlá soda

Je-li vaše plíseň rozsáhlejší nebo se stále vrací, smíchejte ocet s jedlou sodou v poměru 1:1 na hustější pastu. Nelekněte se, když směs začne pěnit. Důkladně potřete všechna napadená místa a nechte pastu uschnout. Potom opět teplou vodou a starším kartáčkem na zuby směs očistěte a následně vytřete do sucha. K pořádnému vysušení vám pomůže i fén.

Ideální ke zničení plísní je olej z čajovníku. Postačí 10 kapek rozmíchat v půl sklenici vody a roztok nastříkat na plísně. Po hodině působení všechno setřete suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Čajovníkový olej je nezávadný a kromě plísní na jakýchkoli površích zničí i ty na vašich nehtech.

Nikdy se nesnažte plísně odrhnout kartáčem jen tak nasucho, protože tím přispějete k jejich šíření do okolí!

Foto: Shutterstock

Dbejte na prevenci

Když jsou vaše okna čistá a zbavená plísní zažijte si několik úkonů, kterými budete předcházet jejich návratu.

  • Hlavně větrejte. I když je zima. Alespoň 5 minut 2x denně. Nevětrejte ventilačkou, ale udělejte pořádný průvan.
  • Zkontrolujte, jestli vaše okna dobře těsní a pokud najdete místa, kde nedoléhají, utěsněte je.
  • Při každém úklidu zkontrolujte i parapety a okenní rámy, jestli se plíseň nevrací. Buďte obezřetní hlavně v případě, že máte dřevěná okna. U nich se totiž může stát, že plíseň zaroste hluboko do dřeva a pak bude obtížnější ji zcela vymýtit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments