Někdy si nezvané návštěvy vaší domácnosti všimnete hned, jindy ji prozradí až zápach, a tak pátráte po zdroji. Po odsunutí skříně nejčastěji od obvodové zdi, čelíte problému tváří v tvář. Tímto nezvaným hostem je plíseň, která nejen škodí vašemu zdraví, ale také může poškodit vaši domácnost. Následují několik tipů, jak se jí zbavit.
Jak poznat, že máte plíseň na zdech?
Plíseň se nejčastěji objevuje v rozích místnosti, na obvodových zdech a u podlahy. Může se také objevit u oken a dveří. Pokud cítíte zápach nebo vidíte zvláštní zbarvení na zdech, je pravděpodobné, že se jedná o plíseň. Je důležité ji odstranit co nejdříve, aby nedocházelo k poškození zdraví a škodám na majetku.
Kde se vytváří plíseň?
V našich domovech je největším problémem plíseň, která se tvoří nejen na zdi, ale bohužel i na dřevě, na skle, plastu nebo sádrokartonu. Může mít různé zbarvení, kromě černé barvy je plíseň i bílá nebo zelená.
Jaké jsou příčiny?
Plíseň může mít řadu spouštěčů. Příliš vlhký vzduch, nedostatek světla, vysoká teplota, nábytek příliš blízko u zdi, nebo může být na vině nedostatečné větrání. Ať už za to může cokoliv, je důležité se jí co nejrychleji zbavit.
Jak bojovat s plísní?
Způsoby, jak bojovat s plísní na zdech, nejsou nic nového – i předchozí generace se potýkaly s tímto problémem. Dnes máme k dispozici širokou škálu pomocníků, které můžeme použít, a navíc mnoho z těchto ingrediencí máme běžně doma. Mezi tyto způsoby patří například směs jedlé sody a vody, kterou potřete postižené místo, nebo grep smíchaný s jedlou sodou. Dalším tipem je použít modrou skalici, kterou smícháte s vodou a nanášíte ji na zeď, nebo hašené vápno, které nejprve seškrábnete plísně a poté nanášíte na dané místo.
Foto: Shutterstock