Plíseň v květináči navždy zmizí. Pomohou dvě věci, které musí znát každý

Když v hlíně svých pokojových rostlin objevíte plíseň, nepanikařte. Plíseň zavčas řešená není pro rostlinu až tak škodlivá, nicméně značí neadekvátní péči z vaší strany. Abyste byli na cestě záchrany vašich květin úspěšní, musíte vědět dvě věci. Co je plíseň a jak se jí zbavit?

Jak poznat plíseň?

Obvykle jde o bílý (výjimečně hnědý) povlak na povrchu substrátu v květináči, případně na jeho okrajích. Charakteristickým znakem je lehké chmýří, které se postupem času může vyvinout až v silnou vrstvu plísně. Plíseň způsobují houby, nicméně jejich šíření napomáhá nedostatek slunečního svitu, vysoká vlhkost vzduchu a nadměrné zalévání, někdy také nevhodně zvolená půda.

Zaměřte se na prevenci

Abyste se plísním vyhnuli, buďte o krok napřed. Pro rostliny vyberte lehkou a dobře odvodněnou půdu, hodně větrejte a na podzim a v zimě rostliny neroste. Ale nebojte se, pokud už se vám plíseň v hlíně usídlila, poradíme vám, jak s ní zatočit.

Květinu přesaďte

První řešení je velmi jednoduché, nabízí se doslova samo. Vyjměte pokojovku z květináče, květináč důkladně vyčistěte a následně jej naplňte novým substrátem.

Pokud vám tento krok nepřijde dostatečný, můžete květináč „vydezinfikovat“ ve vodě s bělidlem v poměru 9:1. Poté květináč pořádně opláchněte.

Foto: Shutterstock

Změňte lokaci

Půda, ve které se daří plísním, je vlhká, proto velmi často pomůže prostý krok – přemístit rostlinu na přímé slunce. Pokud rostlina něco vydrží, prostě ji vyneste ven a ponechte nějaký čas na slunci. Jestli je naopak vaše pokojová květina na přímé sluneční světlo citlivá, opatrně ji vyjměte a na přímém slunci rozprostřete jen zeminu. Vysuší se a po plísni nezbyde ani stopa.

Hledejte pomoc v přírodě

Příroda sama nabízí antimykotika ze svých zdrojů. Jsou jimi například skořice, jablečný ocet a jedlá soda. Skořice se pyšní antibakteriálními a antiplísňovými vlastnostmi. Její použití je jednoduché – prostě jí rovnoměrně posypte hlínu v květináči. Z jedlé sody se nabízí vyrobit postřik, který budete aplikovat jednou týdně. Vytvoříte ho smícháním 200 ml vlažné vody a dvou lžic jedlé sody.  Experimentovat můžete dokonce i s česnekem.

Foto: Shutterstock, zdroj: altifarm.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments