Nazýváme ho hanlivými jmény nebo o něm žertujeme. Pravdou je, že zvětšené břicho je trápením mnohých žen. Někdy se za ním může skrývat závažnější problém, než myslíte.
Důvody pro zvětšené břicho
Výživoví poradci i fitness instruktoři se shodují, že vypořádat se s tukem v oblasti břišní je nejnáročnějším úkolem. Pokud však uspějete, udělali jste velký krok ke zdravějšímu tělu. Právě tuk na břiše znamená, že jsou vaše vnitřní orgány ohroženy viscerálním (útrobním) tukem, který jim brání ve správné funkci.
- Alkoholové břicho – začíná už nad bránicí a vypadá jako těhotenské.
- Mateřské břicho – trápí ženy po porodu a problémem je spíše nadbytek kůže.
- Stresové břicho – tuk uložený pod prsy a v oblasti pasu.
- Hormonální břicho – tuk výhradně kolem pasu a velký objem pasu.
- Nafouklé břicho – zažívací potíže, pocit plnosti.
Jak je zřejmé, možností, proč se vám ukládá tuk v oblasti břicha je celá řada. Velkým problémem je stresové břicho. Stres znamená větší ukládání tuku a zároveň větší příjem kalorií, jelikož drtivá většina osob začne stres zajídat nevhodnými potravinami.
Zákeřná rakovina vaječníků
Rakovina vaječníků je velmi nebezpečná v tom, že se dlouhou dobu rozvíjí téměř bez příznaků. Břišní dutina poskytuje nádoru dostatek prostoru a ženy cítí pouze pobolívání v podbřišku, pálení žáhy nebo nadýmání. To jsou samozřejmě symptomy, které je možné zaměnit s dietní chybou nebo měsíčním cyklem.
Růst nádoru ve vaječnících
Nádorové onemocnění ve vaječnících se rychle šíří a vytváří nová ložiska. Ta produkují tekutinu a břišní dutina se začíná zvětšovat. Jakmile začnou ženy pozorovat zvětšený objem břicha bez zjevných příčin, může se jednat o rakovinu vaječníků v pokročilém stádiu. Dalšími příznaky jsou nechutenství, časté nutkání na močení, poruchy menstruace. Pravidelné návštěvy u lékaře a gynekologa není radno odkládat.
Foto: Freepik