Plundrové těsto byl majstrštyk našich babiček. Pak se na něj zapomnělo

Není nad to upéct si domácí pečivo. Většinu lidí však v dnešní době odrazuje náročná příprava těsta a mnohdy také trvá, než se člověk naučí všechny ty výborné domácí croissanty, různé plněné taštičky či šneky správně upéct. Velmi rychle jsme si také zvykli na to, že všechny tyto druhy pečiva koupíme bez problému v každé pekárně.

Zapomenuté plundrové těsto

Příprava tohoto druhu těsta je poměrně náročná, a tak se do něj dnes už pouští jen málokdo. Naše babičky a prababičky z něj dříve pekly různé záviny, šátečky, rohlíčky či plněné hřebeny. Po válce se však v domácnostech přestaly tyto všemožné dobroty péct, protože plundrové těsto bylo pracné a suroviny na něj byly drahé. A tak se začalo více používat těsto listové, které není časově tolik náročné.

Rozdíly mezi plundrovým a listovým těstem

Plundrové těsto, na které naše babičky nedaly dopustit, se svou přípravou podobá tomu listovému, avšak zásadní rozdíl je v tom, že jeho základem je těsto kynuté. Další odlišností je také to, že pečivo z listového těsta bývá krásně nadýchané, avšak poměrně tvrdé. Oproti tomu plundrové, neboli překládané těsto, je naopak zase krásně vláčné a navíc dobře „lístkuje”. A to vše kvůli velkému obsahu tuku. Vzhledem k množství másla, které se do tohoto druhu těsta přidává, pak není ani potřeba vymazávat plech.

Listové těsto neobsahuje žádné kvasnice ani kypřicí prášek do pečiva a přeci díky specifickému postupu překládání vrstev vytváří lístkování. Naopak plundrové těsto se vyznačuje právě tím, že se do něj droždí přidává.

Foto: Shutterstock

Jak plundrové těsto připravit

Budete potřebovat:

  • 600 g hladké mouky
  • 1-2 lžíce cukru
  • 1 kostka čerstvého droždí
  • 250 ml mléka
  • 1 vejce
  • sůl

Celý postup je podobný přípravě těsta listového. Tradiční plundrové těsto vám však zabere mnohem více času. Nejprve si připravíme kvásek z čerstvého droždí rozdrobeného ve vlažném mléce. Do směsi přidáme lžíci cukru, zaprášíme trochou mouky a necháme na teplém místě kynout. Dále si v jiné nádobě smícháme mouku s cukrem a špetkou soli, přidáme vejce, kvásek a vypracujeme hladké těsto. Přikryjeme utěrkou a necháme znovu kynout alespoň hodinu. Poté si připravíme ztuhlé máslo, které položíme mezi dvě vrstvy pečicího papíru a rozválíme do čtverce na výšku asi 1 cm. Po rozválení ho vložíme na chvíli do lednice. Jakmile je těsto dostatečně vykynuté, rozválíme ho na větší čtverec, a následně na něj položíme máslo. Rohy kynutého těsta pak přehneme přes máslo tak, aby bylo v těstě zabalené. Poté ho vložíme do lednice zhruba na 20 minut. Po vyjmutí těsta z chladničky ho znovu rozválíme a složíme jako psaníčko. Těsto tímto způsobem přeložíme alespoň třikrát a mezitím necháme vždy odpočinout v chladničce. Pokud ovšem chceme dosáhnout toho, aby se nám těsto tzv. „lístkovalo”, překládáme alespoň čtyřikrát. Jestliže nám stačí menší lístkování, můžeme překládat klidně jen dvakrát. Jakmile máme překládání hotovo, je už těsto připraveno k použití podle vašich představ.

Můžete z něj tvořit croissanty, plněné ovocné kapsy, slané tyčinky apod. To už záleží na vás. Jakmile si vytvoříte své kousky pečiva na plechu, je dobré potřít je ještě rozšlehaným vejcem s trochou mléka. Podle chuti pak můžete své domácí dobroty navíc posypat například mákem, sýrem či různými druhy semínek. Pečte v troubě při teplotě 190 °C zhruba 10 až 20 minut, podle tloušťky těsta.

Foto: Shutterstock, zdroj: Anitalianinmykitchen, Delish

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments