Chystá se příspěvek na nový zdroj tepla, který má nahradit plynové kotle

Jak rychle se mohou věci měnit, ukazuje příběh plynových kotlů. Tomuto zdroji tepla se věštila zářná budoucnost coby způsobu, jak překlenout období mezi špinavými zdroji a těmi obnovitelnými. Toto období přitom mělo být poměrně dlouhé a trvat mělo desítky let.

Drahý a nedostatkový

Také proto lidé v posledních letech ve velkém dostávali na moderní kondenzační plynové kotle příspěvky, které často pokryly velkou část pořizovací ceny tohoto zařízení. Málokdo tak odolal a nakonec si pěkný nový kotel pořídil. Počítal přitom, že mu bude sloužit alespoň dalších patnáct let.

To se ale nejspíš nestane. Z plynových kotlů se najednou stalo zařízení non grata, a to hned z několika důvodů, které se prolínají. V první řadě komodita dramaticky zdražila, a to tak, že se pomalu, ale jistě stává nepoužitelnou, protože ji nikdo nezaplatí. Navíc se ukazuje, že stabilní přívod neomezeného množství plynu byl pouze iluzí. Tak dlouho Evropa přemýšlela, zda by nebylo lepší plyn přestat odebírat, až jí kohouty zavřel sám největší dodavatel.

Plynové kotle tak jsou zdrojem tepla, který představuje závislost na dodavateli, který nám není příznivě nakloněn. A zatímco dosud jsme to příliš neřešili, protože plyn byl opravdu levný a pro vytápění či ohřev vody prakticky bezkonkurenční, dnes už se nemůžeme doplatit.

Plynové kotle tak nemusí skončit jen z důvodu nějakého nařízení, ale jednoduše samovolně. Nebude totiž možné je dále používat, ať už proto, že plyn nepoteče nebo bude příliš drahý.

Foto: Shutterstock

Je nutná alternativa

České úřady už teď proto řeší alternativy a s Evropskou unií vyjednávají o příspěvku pro české domácnosti, díky kterému by si mohly snáze pořídit jiný zdroj tepla.

Otázkou je, jak moc rychlý tento proces bude. Aktuálně se každopádně počítá s tím, že nejdříve by příspěvek měly dostat ty domácnosti, které mají starší plynový kotel.

Pokud ale plyn přestane téct, bude nutno řešit vše urychleně. Už teď mnozí od topení plynem upouštějí a uchylují se k alternativám. Bohužel ale ne těm moderním, nýbrž zastaralým a špinavým. Řada domácností tak začala topit dřevem nebo dokonce uhlím.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mudrák
Mudrák
2 let

To už s cenzuruje i prvda hamba vam .

Jarda
Jarda
2 let

To jenom paní autorka článku si myslí, že je konec plynových kotlů aby upoutala pozornost. Asi celá infrastruktůra, která se budovala desítky let se pošle k šípku. Kdo by od amíků kupoval LNG. Na ukrajině se válčí o největší ložiska a my si asi honem dáme tepelný čerpadla. To chce klid.