Plynové kotle už hodně vadí. Brzy skončí, rozhodlo se. Kupte si pořádně drahou náhradu

Tažení proti plynovým kotlům není nic tak nového. Už v roce 2021 vyzvala Mezinárodní energetická agentura státy, aby do čtyř let skončily s prodejem kotlů na fosilní paliva, což by se týkalo mimo jiné právě i kotlů na zemní plyn.

Mělo to být mnohem dříve

Pakliže by to probíhalo podle této výzvy, už v roce 2025 by s plynovými kotly byl definitivní konec. Mnozí si tehdy ťukali na čelo a tvrdili, že něco takového ještě desítky let nenastane. Avšak potom nabraly události velmi rychlý spád.

Přišlo naprosto drtivé zdražení plynu a obavy z toho, zda ho vůbec bude dost. Přitom právě dostatek a nízká cena tohoto paliva byly považovány za největší výhodu a důvod toho, proč se na rozdíl od jiných stále tolerovalo. Tyto výhody nicméně padly, a tak do pozadí ustoupily i největší zábrany, proč se plynových kotlů držet.

Zároveň se objevily široce dostupné alternativy, ať už jde o solární panely nebo tepelná čerpadla, ideálně potom jejich kombinace. Lidé už si je ve velkém ostatně začali instalovat, takže jde zřejmě o nezastavitelnou změnu.

Teď už tedy jen určit termín, kdy budou plynové kotle s definitivní platností zakázány. Například Německo se v minulém roce málem unáhlilo, jelikož nejprve prosadilo jejich zákaz od roku 2024, aby od toho potom zase rychle ustoupilo, jelikož se ukázalo, že by to způsobilo obrovské problémy.

Foto: Shutterstock

Je to na spadnutí

Jak teď ale informuje server Euractiv, zastánci zákazu plynových kotlů jsou dnes v převaze a velmi citelně sílí. V rámci Evropské unie běží projekt s cílem zajistit vyšší energetickou efektivitu všech budov, a to i těch soukromých. Už v roce 2030 tak budou muset i rodinné domy splňovat určitou energetickou úspornost, čemuž pochopitelně pomůže třeba instalace tepelného čerpadla, i když je potřeba si uvědomit, že to přijde na stovky tisíc korun a ne všude se hodí.

Čtěte také: Tepelné čerpadlo si nikdy nepořizujte, varuje majitel, který tuto chybu udělal

Úplný zákaz plynových kotlů, myšleno tak, že už se nebudou smět prodávat a instalovat, by měl přijít v roce 2040, což je ještě poměrně vzdálený termín, i když se bude rychle přibližovat. Odborníci zjevně zjistili, že bez plynu to ještě nějakou dobu tak úplně nepůjde.

Foto: Shutterstock, zdroje: IEA, Euractiv

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Vaclach
Pavel Vaclach
10 měsíců

Za všechno můžou Pekarová a jí podobni, kteří se zbavili levného ruského plynu a teď se nám snaží namluvit, že s náma Rusové nechcou obchodovat. Prý si radši přiobleče svetr než aby se ohřívala ruským plynem nebo ropou. Mimochodem, už jste ji někdy viděli ve svetru? Doufám, že se za to budou jednou smažit v pekle!

Daniel
Daniel
10 měsíců

Ja proste 120 let stary secesni dum se 4m stropy, spaletovymi okny a chodbou s rozsahlym schodistem od sklepa po pudu, chodbou, ktera zabira polovinu domu nemohu ani zateplit, protoze by shnil, nemuzu delat novou strechu s izolaci, protoze jsem ji delal pred 10.lety a musil jsem zvolit hen lehky kanadsky sindel kvuli tramum, protoze bych se nedoplatil. Takze solary me nevytrhnou, protoze tepelna cerpadla bych potreboval nejmene 4 abych takovy dum vytopil aspon na 18C. Za 6 generaci jsme nikdy nemeli problem, nikdo by nepomyslel, ze nebudeme mit na topeni ani na jeho predelani a ze takove predelani v… Číst vice »

Bhumil Douša
Bhumil Douša
10 měsíců

Jsem zvědav čím budeme topit. Manželka je s těžkou obrnou na vozíku. Já jsem invalidní a několik let také na vozíku. Když jsem ještě mohl, ještě za komančů, postavil jsem pro nás dům s plynovým topením. Nedovedu si představit jinou možnoost topení. Jsem moc zvědav jak se tohle dá vyřešit a jestli o tom naši mocipáni a ekologové přemýšlejí. Snad ano.

Bhumil Douša
Bhumil Douša
10 měsíců

Bohumil Douša

Josef Mojak
Josef Mojak
10 měsíců

A teď jsem na Cejlonu. Tady to nemusí řešit.

Josef Mojak
Josef Mojak
10 měsíců

Skleníkových plyn není CO2, ale metan, který hoří v horních vrstvách atmosféry. Každý živočich na zemi produkuje metan, vcetne mořské fauny. Pokud se nebude spotřebovávat, shoří. A to je ten průser. Pepi

Šogi
Šogi
10 měsíců

Proč?My netopíme odpadky,Buď to komplet zaplatí ti co to vymysleli anebo čau pipi

Blanka
Blanka
10 měsíců

Dříve nás to toho nutili a teď nám to budou brát když máme nové kotle čím budu topit a kde vezmu na pořízení padlé na hlavu😡😡

Radek
Radek
10 měsíců

Chtěl bych vidět vzdělání těch odborníků co toto navrhuji.. Chtěl bych vidět jak žijí v reálném životě jestli stále jsou v realitě nebo žijí v jiné dimenzi.. A předpokládejme že toto bude zase platit jen pro Evropu. Asie Afrika Amerika Austrálie na to budou kašlat a budou se nám smát jak o nás rozhodují hloupí lidé za hranicemi. A až budeme mít všechno na elektřinu.. Auta, topení, vaření, technologie.. Tak nám ji zdraží a poslušně ovce budou platit jako mourovate.. A o zranitelnosti ani nemluvě.

Bob
Bob
10 měsíců

Odbornici? Ceho, komplikovani zivotu obycejnych lidi?