Papriky jsou poměrně nenáročnou rostlinou, kterou můžete pěstovat i na menších zahradách nebo dokonce terasách a balkonech. Abyste sklidili bohatou úrodu je třeba věnovat paprikám dostatečnou péči a pravidelně je hnojit. Přinášíme návod k výrobě hnojiva na papriky.
Paprika na zahradách
Odrůd paprik je celá řada, na zahradách se daří sladkým plodům, pikantním paprikám i chilli papričkám. Rostlina je středního vzrůstu a je možné ji vysadit dokonce na terasy nebo balkony. Oblíbená je pro nasládlou chuť, charakteristickou křupavost a vysoký obsah vitamínů. Pro pěstování papriky nepotřebujete skleník nebo speciální podmínky, důležitý je ale dostatečný přísun živin, které v půdě chybí. Papriky potřebují vydatnou zálivku s vysokým obsahem draslíku.
Připravte půdu správně
O paprice je známo, že je náročná na přísun živin a vody. Půda by měla být pravidelně hnojena, před výsadbou by měla být promíchána s organickým hnojivem jako například s koňským hnojem nebo kompostem. Po celé vegetační období vyžadují papriky pravidelné přihnojování. Během růstu rostlina potřebuje dusík a v období plodu je vhodné přidat hnojivo s vysokým obsahem draslíku a fosforu. Draslík je nutný pro fotosyntézu, zároveň rostlinu chrání před sluncem. Málo draslíku se projevuje nahnědlými okraji a nedostatečným květenstvím.
Domácí hnojivo na papriky
Vydatné hnojivo na papriky si připravíte z kopřiv. Stačí do větší nádoby natrhat polovinu objemu kopřiv a následně vše zalít dešťovou vodou. Nádobu nechejte na slunci a směs pravidelně promíchejte. Po vykvašení přeceďte, zřeďte v poměru 1:10 a zalévejte záhony s paprikami. Nálevem hnojte jedno za dva týdny. Hnojení je nutné provádět ve večerních hodinách a vždy se zalévá ke kořenům rostliny. Pokud byste zalili listy paprik, hrozilo by jejich spálení na slunci.
Jestliže pěstujete papriky v květináči, postačí ke hnojení bramborový nebo kukuřičný škrob.
Foto: Shutterstock, zdroj: amodernhomestead, RHS