Českým zemědělcům se ani trochu nelíbí současná praxe. Zatímco oni musí splňovat ty nejpřísnější regulace, které jsou každým rokem horší a horší, přičemž často vedou pouze k tomu, že zdražují produkci, najednou se sem může “na divoko” vozit maso například z Ukrajiny.
Obchody vydělávají
Agrární komora České republiky před ním už před časem varovala s tím, že tamní chovy zdaleka nesplňují tak přísné podmínky jako ty evropské a že z toho nakonec může být opravdu velký malér. Mnozí nad tím mávali rukou, že se tuzemští chovatelé akorát bojí o svůj byznys. To jistě byla také pravda, ovšem jejich slova se ukázala být prorockými.
Za loňský a letošní rok už tu máme celou řadu případů, kdy Státní zemědělská a potravinářská inspekce zajistila maso, ve kterém byla objevena salmonela. Prodávalo se prakticky ve všech velkých obchodních řetězcích. Problém byl shledán několikrát v Tescu, Penny Marketu nebo Makru.
V řadě případů mělo problematické drůbeží maso něco společného. A sice dovozce, kterým byla slovenská společnost WE Trade. Zákazníci se tak často domnívali, že kupují maso od sousedů, avšak tam bylo pouze přebaleno. Reálně pocházelo právě z Ukrajiny. Obchodní řetězce ho přitom ani po problémech nepřestaly prodávat. Zjevně jde o mimořádně výnosný obchod i pro ně. Aby ne, maso nakoupí výrazně levněji a zákazníkům ho prodají za normální cenu. Co na tom, že ti na to často nepěkně doplatí.
Lidé si v klidu nenakoupí
Vzhledem ke zkušenostem s danou společností se můžete řídit právě podle toho, zda maso, které si chcete koupit, nedovezla právě ona. Nenechte se zmást ani tím, odkud společnost pochází nebo kde bylo maso baleno. Země původu by měla být čitelná přinejmenším z kódu potraviny.
Je pochopitelně nepříjemné, že zákazníci si nemohou v českých obchodech bezproblémově nakoupit, aniž by museli zdlouhavě zkoumat každou potravinu. Ale tak už tomu zkrátka je. Zatím tu zjevně není dostatečný tlak ke zlepšení.
Foto: Shutterstock