I když se může zdát, že jsou střeva zanedbatelnou částí v našem těle, nenechte se zmást. Nestarají se totiž jen o samotné trávení potravy, ale také o vstřebávání všech látek, kterými je pak celé tělo zásobováno.
Jestliže tedy nefungují správně, může být ohrožena spousta orgánů v těle, ale i nehty, kosti, pokožka nebo nervy.
Využívejte prospěšné látky na maximum
Nezáleží na tom, jak kvalitní bude váš jídelníček, pokud nebudou v pořádku i vaše střeva. Všechny vitamíny i minerály dokáže tělo využít jen tehdy, když má možnost je vstřebávat.
Porušené střevo navíc nedokáže odolávat bakteriím a toxinům, tudíž je tělo ve stálém ohrožení. Vyzkoušejte několik metod a posilněte svá střeva co nejdříve.
Omezte cukr a vyměňte ho za zeleninu a vlákninu
Podívejte se u oběda na váš talíř a zeptejte se sami sebe, zdali alespoň polovinu zaplňuje zelenina. Pokud ne, měli byste ji doplnit. V pyramidě zdravého stravování tvoří totiž úplný základ.
V kombinaci s masem, vejci, rybou, ořechy, ovocem a mléčnými výrobky vytvoříte ideální jídelníček.
Poraďte se s lékařem také o snášenlivosti lepku. Ten bývá častým viníkem nefunkčních střev. Často pak pomáhá jen obyčejné omezení potravin s touto látkou a nasazení bezlepkové diety.
Fermentované potraviny
Naše střeva jsou takovou malou zoologickou zahradou. Žijí zde v symbióze různé druhy bakterií. Pokud jsou ve vyváženém poměru, člověk je schopen zdravě žít, přijímat ze stravy prospěšné látky a zbavovat se toxinů.
Tyto prospěšné bakterie můžete získat konzumací kefíru, kysaného zelí, fermentované zeleniny, a to nejlépe z domácí výroby, kde není vystavena nešetrnému procesu výroby.
Tyto potraviny mohou nahradit také cukry a průmyslově zpracované potraviny v jídelníčku. Svou chuť na sladké ukojíte například konzumací smoothie z ovoce a kefíru. Kromě příjemné svačinky tak získáte i silná a odolná střeva.
Foto: Freepik