Jste alergikem a mysleli jste si, že s odchodem slunečných, teplých dnů tečení z nosu či slzení očí přestane? Bohužel jste se mýlili. I když nás sužují alergie nejčastěji během teplých ročních období, bohužel ani na podzim či v zimě nás plně neopouští, jen se hůře rozeznávají. Kýchání, ucpaný nos nebo slzení očí totiž nejčastěji přisuzujeme nachlazení, které je pro podzimní období častější, obvyklejší.
I když podzim není období, v němž mohou být alergici v klidu, může se alergickým reakcím předcházet. V tomto ročním období nejvíce alergií spouští roztoči, plísně a prach, proto stačí, když nebudete pouštět zmiňované alergeny do domu. Jak toho ale dosáhnout? Co je třeba udělat?
Ložní prádlo měňte daleko častěji
Zatímco nyní měníte ložní prádlo jednou za měsíc či jednou za dva měsíce, nyní měňte ložní prádlo častěji. Důvodem je to, že se v ložním prádle mohou vyskytovat roztoči. Přece jen začala topná sezona, v domovech je více teplo než kdy jindy, a to roztoči doslova milují. Také milují lupy nebo odumřelé části kůže, díky nimž se rychle množí. A kam se uchylují nejčastěji, kde svou obživu dostanou zaručeně? V posteli, tudíž napadají ložní prádlo.
Kromě častější výměny ložního prádla doporučujeme také častěji větrat a udržovat v domácnostech teplotu kolem dvaceti stupňů Celsia. Není potřeba mít domov až příliš vyhřátý.
Častější praní závěsů zabraňuje usazování prachu
Jste alergičtí na prach? V tom případě častěji perte ložní prádlo, také nezapomínejte na častější praní závěsů – zejména těch masivních, na něž se prach usazuje nejčastěji. Taktéž častěji perte ložní prádlo i matrace, pokud počasí přeje, peřiny provětrejte.
Plísně jako další nebezpečí podzimu
Kromě roztočů a prachu se v domech usazuje plíseň, která také bývá spouštěčem alergických reakcí. Drží se zejména ve vlhkých koutech místnosti. Abyste jim předcházeli, vhodné je koupit odvlhčovač vzduchu nebo mohou pomoct i fungicidní přípravky. Průběžně také kontrolujte potraviny.