Kuřecí vývar je všelék, který dokáže podpořit imunitu a zahřát. Kvalitní vývar prospívá celému tělu, pomáhá při nachlazení, podporuje zdraví kloubů, navíc ho lze bez obav zařadit i do dietního režimu. Někdo připravuje pouze hovězí, ale je to škoda. Kuřecí vývar má jemnější chuť a velmi podobné účinky na lidský organismus.
Co všechno umí kvalitní vývar?
Vývar obsahuje řadu vitamínů a minerálu, jako je fosfor, hořčík, vápník, a také aminokyseliny, které pomáhají snižovat zánět v dýchacím systému a mají pozitivní vliv na trávící soustavu. Pomáhají i při léčbě alergie, astmatu a artritidy. Kromě toho v kvalitním vývaru najdete kolagen, želatinu a stopové prvky. Řeč je ale o skutečném, doma připraveném vývaru z kvalitního masa, nikoliv o polévce narychlo připravené z bujónové kostky.
Kuřecí vývar podle Zdeňka Pohlreicha
Abyste si připravili skvělý kuřecí vývar, budete potřebovat tyto ingredience:
- Kuřecí skelet
- 2 kuřecí stehna
- Brokolice
- Mrkev
- Řapíkatý celer
- Hladká mouka
- Bobkový list, nové koření, muškátový oříšek
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
Navíc si můžete připravit máslo, sůl, pepř a smetanu ke šlehání. Pak můžete začít s přípravou.
Jak na to?
Kuřecí skelet a stehna dejte do studené vody, a nechte vařit. Během vaření průběžně odebírejte pěnu. Polévku osolte, opepřete, přidejte 1 bobkový list a 3 kličky nového koření. Nakrájejte si veškerou zeleninu kromě brokolice a přidejte do hrnce. Stáhněte var na minimum, a nechte hodinu vařit. Pak vývar přeceďte, a z másla a mouky si připravte jíšku. Smíchejte ji s vývarem tak, aby se nevytvořily hrudky.
Nakonec můžete nalít smetanu, přidat špetku muškátové oříšku a případně dosolit. Nyní můžete nakrájet brokolici, a nechat ji v polévce chvilku spařit. Nakrájejte maso a vraťte společně s mrkví do polévky. Stačí jen nechat prohřát, a můžete podávat.
Foto: Shutterstock
Jen prase dá do kuřecího vývaru smetanu.
Dobrou chuť 😢
Hmm,někdo potkal něčí babičku.