Pečivo je jedním z nejstarších vynálezů lidského pokrmu a stále patří mezi nejoblíbenější potraviny v domácnostech. Jeho trvanlivost je ale stále poměrně krátká a obvykle se počítá v řádu hodin až několika dnů. Prodloužení této doby není vůbec snadné. Pravděpodobně už jste zažili, že pečivo doma zkazilo nebo zplesnivělo.
Plíseň vzniká rychle
Základním faktorem, který způsobuje poškození pečiva, je vzduch, bez kterého by potravina nebyla poživatelná. Ve vzduchu se nachází množství plísní, které mají schopnost rozkládat téměř jakoukoli potravinu. U pečiva se plíseň začíná tvořit již po 48 hodinách od vytáhnutí z trouby, ale není ještě viditelná. Očividná plíseň se objevuje až po 3-5 dnech od dopečení, a to v závislosti na druhu a způsobu pečení. Konzumace potravin s plísní může mít nepříjemné následky.
Dáváte pečivo do lednice?
Pokud se snažíte prodloužit trvanlivost pečiva, není nejlepší nápad uchovávat ho v lednici. V lednici se totiž vyskytuje mnoho druhů bakterií a plísní, a navíc vlhkost, která se tam vytváří, podporuje tvorbu plísní. Když navíc pečivo uložíte do igelitového sáčku, který neumožňuje proudění vzduchu, je riziko plísně ještě větší. Papírový sáček je lepší volbou, ale s tím, že pečivo bude rychleji ztrácet svou svěžest.
Mrazák také není nejlepší volbou
Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že dát pečivo do mrazáku je nejlepší způsob, jak prodloužit jeho trvanlivost. Avšak mrazák může být dvojsečnou zbraní, pokud není používán správně. Někteří lidé totiž okamžitě vloží pečivo do mrazáku, aniž by ho nechali vychladnout na pokojovou teplotu.
To může způsobit, že teplý vzduch z pečiva reaguje s ledovým vzduchem v mrazáku a vytváří vlhkost, což podporuje růst plísní. Pokud pak zmrazené pečivo rozmrazíme, plíseň se může šířit dále a pečivo se stane nepoživatelným.
Foto: Shutterstock