Představa, že vám někdo bude dávat 100 000 Kč jen tak, je pro mnohé zcela iluzorní. Po nejrůznějších zkušenostech už automaticky očekávají nějakou levárnu. Není ostatně divu, ono je to celé skutečně velmi nepřirozené. Jenže tak už to s dotacemi bývá. Obrovské peníze tečou vždy někam, co někdo určí a vybere, aniž by to mělo často kdovíjak přínosný účel.
Na co je to určeno?
V tomto případě je tomu ale přeci jen jinak. Daný projekt lze hodnotit pozitivně, jelikož přináší jednoznačné benefity. A bylo by chybou nevzít si zmíněný balík peněz, když se doslova válí na pomyslné ulici. Peníze dostanete bez jakýchkoliv oplétaček.
Řeč není o ničem jiném než programu Dešťovka, který jako mnoho dalších spadá pod Novou zelenou úsporám, kde lze získat i celou řadu jiných příspěvků, ale o těch jindy. V tomto případě je velkou výhodou, že je vše velmi jednoduché a dotace je více než štědrá na to, o jaký druh investice jde.
Jde zkrátka o to, že dostanete peníze na vybudování zařízení, které bude zachytávat dešťovou vodu. Tu potom můžete dále využívat na své zahradě, aniž byste museli platit a odčerpávat novou vodu. “K akumulaci dešťové vody lze použít novou nádrž, ideálně umístěnou pod zemí, nebo vyčištěnou podzemní jímku (např. žumpu, která původně sloužila pro zachytávání odpadní vody) či speciálně upravenou studni,” uvádí příslušný web.
Vyplatí se to každopádně
O příspěvek ve výši až 105 tisíc korun mohou žádat majitelé stávajících domů, které jsou určeny k trvalému bydlení. Ovšem také majitelé bytových jednotek uspořádaných v řadě, tedy lidově řečeno řadových domků. Předpokladem je pochopitelně mít alespoň nějakou tu zahrádku.
Nejvyšší částku lze získat na využívání odpadní, takzvané šedé vody v kombinaci s dešťovou vodou. Ta vám bude sloužit pro zálivku i jako užitková voda. O něco menší příspěvek potom náleží v případě, kdy vodu využíváte pouze pro zalévání zahrady, případně splachování toalety, jak napovídá web Dotace Dešťovka.
Dostanete tak v podstatě na ruku peníze, které sice obratem investujete do zvelebení vaší nemovitosti, ovšem to s sebou nese minimálně dva další benefity. Jednak svůj rodinný dům či vilu tímto způsobem zhodnotíte za peníze státu a druhak utratíte podstatně méně za vodu. Zalévání zahrady je totiž v dnešní době stále dražší.
Foto: Shutterstock