Lidé nemusí koprovku, protože ji dělají špatně. Naučte se správný postup a nedáte na ni dopustit

Lidé se dělí na dvě skupiny: milovníky koprové omáčky a její odpůrce. Pro někoho je nakyslá smetanová omáčka s vůní kopru vrcholem gastronomie, někdo si nad ní brblá pod vousy něco o školní jídelně a odchází od stolu. Pokud máte koprovku rádi, určitě na ni máte svůj oblíbený recept: podívejte se, jestli se shoduje s tím naším. A jestli ne, podívejte se stejně – třeba dáte koprovce přece jen šanci.

Připravíme si:

  • 600 ml vývaru, ideálně hovězího
  • 200 ml smetany ke šlehání
  • hrst kopru
  • ocet
  • sůl
  • pepř
  • hladkou mouku
  • máslo

Koprovou omáčku začneme tak, že si připravíme jíšku. Necháme rozpustit dvě lžíce másla, přidáme hladkou mouku a rozmícháme, přilijeme část vývaru a šleháme, dokud se všechny hrudky nerozpustí. Dále přidáváme po částech zbytek vývaru a stále mícháme, aby jíška nedělala v omáčce hrudky. Necháme vařit asi třicet minut a mezitím si svaříme ocet, díky kterému bude mít omáčka příjemnou kyselost. Do základu přilijeme smetanu ke šlehání a necháme ještě chvíli vařit, poté dochutíme solí, pepřem a octem, který jsme si připravili. Na samý závěr vaření přidáváme nahrubo nasekaný kopr.

Foto: Shutterstock

Tři poznámky ke koprovce

Kopr do omáčky by měl být ideálně čerstvý – jen s ním má omáčka tu správnou výraznou chuť a vůni – v horším případě mražený. V zimním období se však dá použít i kopr sterilizovaný, pozor však, aby s ním omáčka nebyla příliš kyselá.

Podobně jako koprovou omáčku můžeme připravit i koprovou polévku. Obvykle se vaří s brambory, můžeme do ní však přidat i houby a dochutit třeba kmínem.

Ze školní jídelny, ale i od našich babiček známe koprovou omáčku podávanou s vejcem uvařeným natvrdo a knedlíkem či vařeným bramborem. Jedná se o klasickou kombinaci, kterou si každý milovník koprovky rád čas od času dopřeje, a navíc můžeme tuto variantu zvolit pokud dodržujeme bezmasý jídelníček nebo například držíme půst. Nicméně stejně dobře jako vejce se ke koprovce hodí i hovězí maso, které tento pokrm pozvedne zase o úroveň výš.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Manžel má rád sladkou verzi s knedlíkem a já kyselou s bramborem…takže ve výsledku ji nevařím vůbec.
Svařit ocet? Hmmm.

Luboš
Luboš
2 let

Svaříme si ocet?

Ten recept je o ničem, jíška být vůbec nemusí, smetana na šlehání je zbytečná, čerstvý kopr je sice nejlepší, ale lepší než ten zavřený ve skleničce je kopr sušený.

Lew
Lew
2 let

Připravuji koprovku již přes padesát let, zde je moje.cca1 litr:
jednu velkou cibuli, lehce osmahnout, pak zalít vodou a pět minut povařit. Rozšlehat ponorným sekáčkem, přidat jednu slepičí polévkovou kostku, krátce povařit. Přidat nasekaný čerstvý kopr dle chuti (mražený či zavařovaný zapomeňte, koprovka je pak nejedlá).. Velmi krátce povařit, kopr již nepotřebuje vařit! Zavařit máslovou jíškou, přidat zakysanou smetanu, či jogurt, Sůl. Dochutit citronovou šťávou. dle chuti. Podávat s pečenými kuřecími nebo krůtími prsíčky na kmíně. Kvalitní italské nudle jako přílohy. Chuť čerstvého kopru musí zůstat výrazná a nezničená nekonečným vařením!

Iris
Iris
2 let
Reply to  Lew

Koprovka s nudlemi? Tak to si nedovedu představit – ovšem já koprovku nemám ráda s čímkoliv.