Malý poklad pro domácnost se ukrývá na dně vašeho topeniště u krbových kamen nebo v ohništi. Dřevěný popel má nespočet možností využití. Je přírodním hnojivem, čistidlem, odradí slimáky a zbaví vás zápachu. Podívejte se, jak se dřevěný popel dá využít.
Velké množství popela v kamnech
Popelnice, ač tomu název napovídá, není vhodným místem, kam umístit popel z vašich krbových kamen. Mnohem praktičtější a účelnější, je popel znovu využít. Dřevěný popel je perfektním hnojivem. Můžete jej smíchat s vodou a použít jako tekuté hnojivo pro pokojové květiny.
Nasypáním popela na venkovní prostranství pohnojíte trávník a je účinným hnojivem pro hnojení zeleninových nebo květinových záhonů. Rajčata jej přímo milují. Perfektní využití má popel na kompostu, stačí jej smíchat s běžně založeným kompostem, obohatí jej o vápník a draslík.
Prachová lázeň a ochrana růží
Poblíž krmítka můžete ptáčkům vytvořit prachovou lázeň. Ta jim pomáhá s ochranou peří před parazity. Chovatelé drůbeže mají prachovou lázeň často v kurníku nebo ve venkovním výběhu slepic. Popel ochrání nejen peří ptáků, ale i vaše pěstěné růže. Kolem růží vysypejte z prachu dostatečně vysoký a široký kruh. Ten odradí slimáky a na vaše růže si netroufnou.
Popelová pasta
Popel s trochou vody vytvoří drsnou pastu, která je účinným čistidlem. Pastu můžete použít znovu u krbových kamen. Dobře vyčistí sklo i vnitřek krbové vložky.
V zimním období používejte popel na posypání přístupových cest a chodníků, popel je zásaditý a rychle rozpouští sníh. V letním období pomůže popel s ochranou jezírek a vodních ploch. Stačí přisypat do jezírka pár lžic popela, ten zabrání růstu řas ve vodě.
Zápach z obuvi
Uzavřený botník nemá libou vůni. Pomůže vám popel rozsypaný na hadru nebo do staršího hadru zabalený. Je účinným pohlcovačem zápachu. Změnu rychle poznáte, jakmile příště otevřete botník. Nepříjemný zápach bude pryč.
Foto: Shutterstock