Tématem číslo jedna dnešních dní je jednoznačně smrtelný koronavirus, který se začal šířit v Číně a který už se bohužel dostal také na ostatní kontinenty. Oproti původním vyjádřením čínských úřadů je situace velmi vážná, o čemž svědčí i skutečnost, že čínská vláda doslova uzavřela trojici velkých měst v regionu, který je ohniskem nákazy. V karanténě už tak je více než 20 milionů lidí.
Stále přitom zůstává otázkou, odkud se tak závažná nákaza vzala. Vědci se ale domnívají, že to souvisí s exotickými kulinářskými zvyky Číňanů, jež jsou v okolí města Wu-Chan zřejmě nejextrémnější vůbec. Stopy vedou zejména do místní tržnice, kde se masově prodávají nejrůznější zvířata, jež jsou pak coby speciality podávána v méně či více luxusních restauracích.
Bohužel se naplno ukázalo, že Číňané jedí prakticky úplně vše. Ve zmíněné tržnici se prodávaly hadi, krysy, koaly, vlčata, lišky, krokodýli, pávi i mloci. V jedné kleci pak byla k vidění dokonce koala, která stála pouhých 230 Kč. Zatím nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy jsou ale zřejmě netopýři. Ti v okolí Wu-Chanu z nějakého důvodu patří k “delikatesám”, jež se zde běžně připravují na mnoho způsobů.
Jedna stránka věci je etická a vyvolávající otázku, zda by se taková zvířata měla konzumovat a v jak děsivých podmínkách jsou uchovávána. Druhou stránkou je potom nebezpečný mix v podobě nevyhovujících podmínek jejich “uskladnění”. Zvířata jsou na trzích většinou stále živá a držená v nevyhovujícím prostoru s výkaly, dalšími druhy apod. Právě zde se zadělává na epidemie různého druhu.
Stále více odborníků proto vyzývá, aby Čína začala regulovat a zakazovat prodej divokých a navíc mnohdy chráněných zvířat. Přinejmenším je třeba začít kontrolovat, zda jsou taková zvířata vůbec vhodná ke konzumaci bez závažných zdravotních následků.
If more zoonotic virus are to be stoped from spillover from wildlife to humans, wildlife trade & consumption in China has to stop & be further controlled. #Wuhan #coronavirus pic.twitter.com/9TLFz8KPvm
— Manuel Weber (@ManuelWeberMX) January 22, 2020