Použití léčebných zábalů náleží mezi prastaré metody. Již v antickém Řecku byly používány zábaly a obklady. Jaký je však rozdíl mezi zábalem a obkladem? Kdy pomůže teplý a kdy naopak studený zábal?
Pro laickou veřejnost bývá obklad a zábal prakticky totéž. Je třeba vymezit dané pojmy. Obklad je označován dle části těla, na kterou se přikládá, tj. prsní, lýtkový, atd. či dle účinné látky, tj. bahenní, rašelinový apod.
V případě klasického zábalu se kolem konkrétní části či celého těla omotává jedna či více vrstev. Rozlišujeme celotělový či částečný zábal. Zatímco obklad neboli kompres se vztahuje na vnitřní stranu, která bývá zpravidla naplněná tekutinou nebo potřená léčivou přísadou.
Zábaly a obklady jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Důležité je respektování pravidla ohledně použití bylinek a léčivých látek. Pro děti jsou účinné a vhodné tvarohové zábaly, které pomohou při bolesti v krku či břicha. Obklady jsou účinné a ocenitelné také při problémech s usínáním, při revmatu i při pocitu těžkých nohou.
Kdy zvolit studený zábal?
- Vymknutý kotník
- Pohmožděniny
- Akutní bolest
- Bolest v krku
- Zmírnění krvácení do tkání
- Zmírnění bolesti svalů a snížení rizika vzniku křečí
- Celkové zmírnění v rámci znecitlivění postiženého místa
- Zmírnění otoku tkání
Použití teplého zábalu
- Chronický problém, tj. opotřebované klouby, artritida
- Tenisový loket
- Bolest zad
- Menstruační bolesti
- Bolavé šlachy a svaly po fyzické aktivitě
Na co si dát pozor?
Zábaly a obklady nikdy nepřikládejte na otevřené rány či na zanícenou a podrážděnou pokožku. Pro upevnění zábalu můžete použít různé textilie. Podstatné je, aby zábal přiléhal k tělu bez vzduchových bublin, ale nesmí být příliš utažený.
Pro aplikaci je důležité správné ohřátí před použitím, jen tak lze dosáhnout účinku a zabránit nežádoucímu efektu. Teplotu zábalu je nejlepší zkontrolovat tak, když si ho podržíte v oblasti spodní strany předloktí. Jedná se o část těla, která náleží k vysoce citlivému místu na teplotu.