Ztráta hlasu není jen noční můrou a pohromou pro zpěváky či herce. Ale pro řadu dalších profesí. Nejen pro ty, pro které je hlas jakýmsi pracovním nástrojem, přinášíme osvědčené tipy, jak získat zpět „ztracený“ hlas, ale také jak pečovat o hlasivky v rámci prevence.
Nachlazení, chřipka, angína jsou nejen nepříjemnou záležitostí, ale pokud se infekce dostane na hlasivky, lze tak přijít o hlas. Rovněž i při značné námaze a přetížení hlasového svalu se lze potýkat s tímto problémem. Proto zejména zpěváci pečují pravidelně o svůj hlas.
Toto se však týká i lidí, kteří pracují v call centrech, učitelé a všichni ti, kdo zkrátka v rámci své profese hovoří permanentně více jak sedm hodin denně, jsou vystaveni vyššímu riziku. Hlasivky rovněž často selhávají kuřákům a lidem, kteří jsou vystaveni dlouhodobému pasivnímu kouření.
Domácí a efektivní léčba ztraceného hlasu
Ať se to možná jeví na první pohled nelogicky, ale důležitý je dostatečný přísun tekutin, neboť zvlhčováním sliznic v krku se urychluje zároveň i regenerace hlasivek. Pro umocnění účinku lze dochutit medem, propolisovou tinkturou, agávovým sirupem.
Osvědčenou metodou jsou i obklady. Účinná je rozvařená cibule či již tradičně používané brambory uvařené ve slupce, následně rozmačkané a zabalené do šátku či šály. Obklady se přikládají na krk a nechávají se působit do vychladnutí. Po pár hodinách je možné zopakovat.
Kouzlo bylin
Samozřejmě přirozenější a lepší cestou je volba bylin, než sáhnout po chemii a různých medikamentech. Byliny prokáží znamenitou službu a pokud budou čerstvě natrhané či v usušené formě, mají tak nejvyšší účinek. A co se týče konkrétních bylin, pak se lze spolehnout na diviznu, lípu, podběl, šalvěj.
Čeho se naopak vyvarovat?
Není vhodné šeptat, neboť šepot namáhá hlasivky nejvíce. Při léčbě je třeba teplo, dostatečně vlhký vzduch a zejména hlasový klid. Rozhodně není vhodné kouřit, konzumovat alkohol, pobývat v interiéru, kde je klimatizace.