Orchideje jsou jedny z nejefeknějších pokojovek, které si domů můžete pořídit. Z obchodu je přinesete krásně rozkvetlé a celé týdny se můžete těšit z jejich pestrobarevných květů. Jenže ty pak opadají a květině se přestane dařit. Jak ji zachránit?
Náchylné orchideje
Orchideje mívají problém především s přemokřením – pokud je přelijete, nasají kořeny příliš mnoho vody a začnou uhnívat. Kořenový systém pak nedokáže rostlinu vyživovat a té se přestane dařit. Podobně jim může ublížit i sucho: to poznáte podle žlutých listů a hnědých, uschlých stonků. Většina orchidejí se však dá zachránit, pokud k záchranné akci přistoupíte včas.
Přesazování orchidejí
Nejdůležitější část orchideje jsou její kořeny. Vytahujte ji tedy z květináče velmi opatrně, aby se nepolámaly. Nejprve odstraňte co nejvíc substrátu a nečistot, které se do kořenů vpletly. Potom si kořeny dobře prohlédněte. Ty, které uhnily nebo jsou uschlé, odstraňte. Nechte jen ty zdravé.
Substrát je důležité vyměnit. Kupte si speciální, který je vhodný pro orchideje. Jeho základem by měla být jednodruhová kůra a rašeliník, případně další doplňky. Substrátem si vyplňte květináč tak, aby se do něj orchidej vešla.
Zavřete orchidej do igelitového sáčku
Květináč nyní celý ponořte do vody, která má 50 °C a nechte rašelinu a kořeny, aby nasály vodu. Potom ji nechte okapat a celou rostlinu zavřete do igelitového sáčku. Na několika místech ho proděravějte, ať se dovnitř dostane vzduch, neboť i květiny potřebují dýchat. V sáčku se bude držet vlhkost a vytvoří se tam mikroklima, které je pro orchideje přirozené. Nechte tak orchidej alespoň přes noc, ale klidně i dva nebo tři dny.
Brzy uvidíte, že květina se vzpamatovala a začala obrážet novými listy, výhonky a časem snad i květy. Orchidej vám tak začne zase dělat parádu a radost – a tentokrát už to bude jen vaše zásluha!
Foto: Shutterstock