S létem přišla doba střevíčků a sandálů, proto věnujeme větší pozornost péči o nohy. Hlavní problém ale není v tom, zda se nám popraskané paty líbí esteticky. Můžou nás začít i nepěkně bolet. Jak tomu zamezíme a čím vším se dají ošetřit chodidla z domácí lékárničky?
Příčiny popraskaných pat
Zvýšená námaha
Popraskané paty často vznikají, pokud je příliš přemáháme. Zvýšená fyzická námaha např. v práci má za následek navíc různé otlačeniny a puchýřky. Proto je důležité masírovat a procvičovat chodidla. Základem cvičení je napínání, a následně „balení“ prstů u nohou, pokládání jednotlivých prstů na zem, kroužení chodidly a protáčení kotníků. Tato cvičení nejenže uleví od bolesti, ale navíc působí i proti vzniku plochých nohou.
Nesprávné držení těla
Další příčiny způsobuje špatná obuv, nedostatečné prokrvení nohou nebo nesprávné držení těla. Zpevníme-li střed těla a srovnáme postoj, váha, kterou přemáháme chodidla, se dá do pořádku. Další, a vážnější, příčiny jsou problémy se štítnou žlázou nebo dehydratace organismu.
Popraskaným patám zabráníme mimo jiné každodenním mazáním krémy a obrušování pemzou. Speciální péči dodáme nohám koupelemi.
Vločkový zábal
Vločkovým zábalem si uděláme peeling, podobně jako v písku u moře. Díky přidanému oleji také ulevuje bolestem. Tato procedura je velmi nenáročná. Smíchejte 2 velké lžíce rozemletých vloček s olivovým olejem. Touto směsí masírujeme nohy a necháme cca půl hodiny působit na změkčení pokožky. Poté si uděláme pedikúru tak, jak jsme zvyklí.
Koupel
Na koupel nohou se používají speciální desinfekční soli s velmi účinnými éterickými oleji a bylinkami. Můžeme si ale pomoci i obyčejnou jedlou sodou.
Do lavoru s teplou vodou nasypeme lžíci jedlé sody. Pozor, pokud máte na nohou drobné ranky, může vás to začít pálit. Pokud víte, že byste to nevydrželi, radši zvolte jiný postup. Máčejte nohy cca 15 min, poté osušte, obruste pemzou a hydratujte oblíbeným krémem.
Foto: Shutterstock