Posílení imunity u dětí (i u dospělých) řešíme především od podzimu do jara. Tedy v období, kdy jsme všichni k onemocnění mnohem náchylnější. Krmíme sebe i děti množstvím uměle vytvořených vitamínů v tabletách a myslíme si, jak pro zdraví děláme to nejlepší. Málokdo při tom ví, že imunitu především u dětí ovlivňujeme už od narození tím, co jim dáváme jíst. Pojďme se nyní podívat, jak by měla správně jíst batolata a děti ve školce a jak posílit jejich obranyschopnost.
Výživa dítěte v prvních 1000 dnech jejich života
Prvních 1000 dní života dětí je nejdůležitějších pro správný rozvoj jejich imunitního systému. To, co v této době jí, je ovlivní na celý život. Proto je tolik důležitá pestrá a vyvážená strava.
Každodenní strava dítěte by měla obsahovat:
- Mléčné výrobky, které jsou zdrojem bílkovin, vápníku, fosforu, tuků a zakysané výrobky i probiotik
- Maso, vejce a ryby, jako zdroj železa a bílkovin
- Tuky, tedy zdroj mastných kyselin
- Obilniny, zdroj sacharidů, vlákniny a bílkovin
- Ovoce a zeleninu, především zdroj vitamínů, minerálních látek a vlákniny
Pokud budeme dodržovat nastavená pravidla a hlídat, aby strava našich dětí byla pestrá a správně vyvážená, nemusíme řešit časté nemoci. Jejich imunitní systém bude dostatečně silný, aby se ubránil častým nemocem a to i v době, kdy budou děti chodit do školky.
Co když pestrá strava nestačí?
U malých dětí bychom se měli vyvarovat podávání vitamínů a minerálů v chemické podobě. Často jim tím spíše uškodíme a je otázka, zda to bude stačit na posílení jejich imunity. Mnohem lepší je přistoupit k přírodním zdrojům.
Ideální je šípkový či zázvorový čaj (ne však ze sáčků v supermarketu, ale ze skutečných plodů). Vhodná je také hlíva či rakytník. Protože se u dětí špatně odhadují doporučené dávky, je lepší neexperimentovat a nechat si poradit v lékárně. Můžete tam rovnou zakoupit rakytníkový či hlívový sirup.