Ještě před pár dny se zdálo, že by mohlo jít o více než zajímavý experiment. Švédsko totiž na rozdíl od všech ostatních evropských zemí odmítlo zavést tvrdá opatření proti koronavirové epidemii a chtělo nechat plynout společenský život jako doposud. Epidemiologové se těšili na výsledky tohoto testu, protože nikdo jiný si na něj netroufl. Přitom mohl nabídnout zajímavá zjištění. Přes počáteční odhodlání od tohoto přístupu ustoupily Velká Británie i Nizozemsko.
Problém je vysoký počet úmrtí
Jenže i Švédsko po počátečním odhodlání otáčí. „Švédská vláda chystá nové zákony, které umožní zavedení speciálních opatření v boji s nemocí Covid-19,“ uvedl vládní zdroj pro deník The Guardian. Situace se totiž v zemi nevyvíjí zrovna podle optimistického scénáře.
Švédsko sice nemá extrémní počet nakažených, jenže znepokojuje ho jiná věc: výrazně vyšší smrtnost než v případě okolních zemí, tedy Norska a Dánska. Počet obětí nemoci Covid-19 činí ve Švédsku 477, zatímco v Norsku tento ukazatel značí 77 mrtvých, a to při srovnatelném počtu zjištěných případů. Jenže právě v tom bude zakopaný pes. Promořenost švédské populace bude nejspíše mnohem vyšší, než jakou ukazují oficiální čísla. Objektivnější hledisko nabízí proto ukazatel počtu obětí na milion obyvatel. Zde Švédsko dosahuje jednoho z nejvyšších čísel v Evropě (37), zatímco Norsko se drží na 12 a Finsko dokonce jen na 4,5.
Zdravotní systém začíná být přetížený
Obrací proto i dosud nejvýraznější zastánce měkkých opatření, hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, jenž patří také k té skupině epidemiologů, která věří v efekt stádní imunity. „Momentálně je třeba zastavit šíření nákazy natolik, aby nedošlo k přetížení zdravotního systému,“ dochází Tegnell nicméně k závěru, který je totožný s tím, jaký učinily zbylé evropské země už před měsícem.
Asi tak už nepřekvapí, že se chystá přísný zákaz shromažďování, stejně jako uzavření restaurací, vlakových a autobusových nádraží či letišť. Vláda zřejmě přistoupí také k agresivní politice zajišťování ochranných pomůcek. Podobně jako jiné země zakáže jejich vývoz a opatří si pravomoc je konfiskovat.
Švédsko tak bez tvrdých opatření nevydrželo ani do Velikonoc. Pro Švédy bude zřejmě velkým šokem, že budou zavedena právě před tímto významným svátkem. Připravil už je na to ostatně král Gustav XVI. Ten v neděli ve svém projevu vyzval občany k tomu, aby o nadcházejících svátcích necestovali. „V tomto období jsme zvyklí cestovat a trávit čas s rodinou. Řada z nás jde do kostela. Ale tyto Velikonoce budou jiné – některé věci možné nebudou. Musíme to přijmout. Musíme se připravit na to, že zůstaneme doma,“ uvedl v projevu k národu král Gustav XVI.
Švédsko se potýká s podobnými problémy jako jiné země. Také zde se nákaza velmi rychle rozšířila po domovech seniorů, kde začíná být situace kritická. Švédský premiér už varoval, že obětí budou tisíce.
Foto: Shutterstock