Mononukleóza je závažné onemocnění, kterému se říká nemoc z líbání nebo také studentská nemoc. Může však postihnout kohokoli z nás, přece jen se jedná o nakažlivé onemocnění. Nemoc postihuje játra, uzliny i slezinu, mohou se vyskytnout vysoké teploty, na které nezabírají antibiotika. Mnozí lidé se dokonce musí léčit na infekčním oddělení v nemocnici, jiní mají to štěstí, že nemoc podchytnou v raném stádiu. Každopádně se jedná o nemoc, po které je nutné držet dietu. Doba diety se liší, většinou je třeba dávat si pozor na to, co jíme, zhruba půl roku. Opět však platí, že se dieta může držet pár měsíců. Ať už nemoc musíte držet půl roku nebo měsíc, poradíme vám, co je pro vás v těchto měsících tabu a co je naopak povoleno.
Jak jsme zmínili, dieta po nemoci je různě dlouhá. Někteří se mohou radovat z několikaměsíční diety, jiní se s ní musí sžívat celý půlrok. Ať už je dieta dlouhá jakkoli, je nutné ji dodržovat, funkce jater i sleziny se musí obnovit a orgány se musí regenerovat. Prosím, dodržujte dietu a neubližujte jejím porušováním svému tělu.
Co je povoleno?
Tělu se potřebují dodat vitaminy, proto povoleny jsou ovocné či zeleninové šťávy, které jsou neředěné. Vhodná je také obyčejná voda, případně čaje. Co se týče masa, vybíráme jen méně tučná masa, jako je kuře nebo krůta, vhodné jsou také ryby. Nikdy je však nesmažíme, nýbrž vaříme či dusíme. Sůl je třeba výrazně omezit, stejně jako jiná koření (alespoň z počátku). Rozhodně se nepřejídáme.
Co je zakázáno?
Zvýšenou metabolickou zátěž představuje alkohol, který je třeba vyloučit z našeho života minimálně po celou dobu držení diety. Stejně tak je třeba z jídelníčku vyhodit všechna tučná a smažená jídla, vhodná jsou pouze dušené, případně vařené pokrmy. Z počátku držení diety se vyvarujte také přílišnému kořenění jídel, nevhodné je zejména koření chilli nebo ostrá paprika. Výrazně omezit se musí také sladké. Při vážnějším prodělávání nemoci je zakázána zejména čokoláda.