Jak rychle se dokáže změnit nálada ve společnosti. Zatímco ještě koncem minulého roku a začátkem toho letošního nikdo plynový kotel jako dominantní zdroj tepla pro domácnosti nezpochybňoval, ba právě naopak, ještě byl ze všech stran podporován, po jistých všeobecně známých událostech je vše jinak.
Nové zdroje jsou k dispozici
Někteří odborníci tak začali volat po konci plynových kotlů. To je přitom velmi ambiciózní myšlenka, protože plynový kotel je dnes naprostý standard v rodinných domcích, kde je na něj navíc uzpůsobena celá otopná soustava.
V důsledku štědré dotační politiky navíc lidé v posledních letech ve velkém své plynové kotle modernizovali. Staré typy měnili za úspornější kondenzační, na což jim stát přispěl a oni se domnívali, že mají zase na dlouhou dobu dopředu vystaráno.
Podle Komory obnovitelných zdrojů energie by však Česká republika měla plynové kotle coby zdroj tepla pro domácnosti co možná nejrychleji opustit. Je otázkou, co všechno se za takovou výzvou skrývá. Jedno je jisté: nová zařízení už by neměla být instalována, protože k nim prý existují bezpečné a stabilní alternativy. Tato zájmová komora si pochopitelně představuje zejména různé obnovitelné zdroje, z nichž pro domácnosti přichází v úvahu zejména fotovoltaika. To ale rozhodně není jen o instalaci solárních panelů, ale celého systému, který je poměrně drahý. Rozhodně výrazně dražší než instalace nového kotle.
Lze tak pochybovat o tom, zda by někdo ve velkém přecházel od plynu k alternativám, jejichž pořizovací náklady jsou velmi vysoké. Možná ale nic jiného nezbude. Pokud nebude plyn pro domácnosti subvencován, zřejmě bude brzy tak drahý, že si jeho celoroční spotřebu bude málokdo schopen dovolit. A pak je tu pochopitelně i ta otázka, zda plyn skutečně bude k dispozici.
Lidé neumí počítat
“Kdo si koupí na vytápění plynový kotel místo tepelného čerpadla, kotle na pelety nebo kachlových kamen, neumí počítat,” řekl Libor Soukup, který je prezidentem Cechu kamnářů České republiky.
Analýza Hnutí Duha upozorňuje na skutečnost, že české domácnosti byly v důsledku dosud levného plynu zvyklé plýtvat. Nemělo by tak být problémem se ve spotřebě energie přinejmenším uskromnit. Například objekty tolik nepřetápět, netopit, když nikdo není doma, případně si dům zateplit, aby nedocházelo k takovým únikům.
Foto: Shutterstock
Tak by mě zajímalo, jestli autor vůbec ví, jaký je rozdíl mezi různými typy kotlů nebo mezi tepelnými čerpadly – ono se všechno nedá použít všude.
Ne každý má pasívní dům – u starých domů pomůže sice výměna oken a zateplení, ale většinou ani tehdy není stavba vhodná pro použití tepelného čerpadla bez důkladné rekonstrukce.
Já osobně plyn nezatracuji naopak je super že něco takového existuje a srovnávat ho tepelkem či elektro kotlem je špatný a mocenský postoj.