V současné době se mnoho produktů chlubí označením “bez konzervantů, barviv a přidaných látek”. Mezi aditivy, které se označují pomocí písmena “E” jsou však i naprosto bezpečné látky, které díky neznámému označení vzbuzují v kupujícím podezření. Podívejte se na ty nejčastější a poznejte jejich pravý původ.
Sladké E150
Ať už označení zní jakkoli nevábně, pod E150 se skrývá obyčejný a všem známý karamel. Písemným a číselným označením si výrobci krátí text na zadní straně obalu a přitom se jedná o sladkého přítele každé kuchyně. Jeho výroba je celkem jednoduchá. Vzniká zahříváním cukru, až dosáhne jeho charakteristicky hnědé barva se zlatavým nádechem. Poté se může přidávat do cukrovinek. Nemá žádné negativní účinky na zdraví, ale stále mějte na paměti, že je vyráběn z cukru, který ve větší míře zdravotní problémy způsobuje.
Zářivé E100
Kurkumin je známý především pro svou výrazně žlutou až oranžovou barvu. Tato látka se vyrábí z Kurkumy neboli indického Šafránu, jež pochází právě z Indie, Pákistánu nebo Číny. Svou chutí, zbarvením i tvarem nápadně připomíná zázvor, ale nese s sebou ještě mírně nahořklou až dřevitou chuť, která v přiměřeném množství vykouzlí skvělý gastronomický zážitek. Zmíněné E100 se používá právě díky skvělé barvící schopnosti a díky tomu, že se jedná o přírodní látku je zcela nezávadné.
E160a s jemně oranžovým odstínem
Toto aditivum je vyráběno pomocí rozpouštědel, které vytvářejí barevný prášek například z karotky. Jedná se o synteticky zpracovanou formu Beta-karotenu, který našemu tělu dodává prospěšné látky. K barvení potravin na žlutý a oranžový odstín se hojně používá škodlivých a závadných látek. Pokud najdete výrobek obarvený pomocí E160a můžete zajásat. Kromě toho, že se nejedná o škodlivé éčko navíc získáte i trochu vitaminů. Snažte se produkt, co nejméně tepelně upravovat, aby si zachoval veškeré prospěšné látky.
Naopak se žlutému barvivu vyvarujte v případě, jedná-li se o E102 (Tartrazin) nebo E155 (Hněď HT).