Potraviny, které vám za pár minut zvětší břicho a způsobí únik nevábných plynů. Největší viníci nadýmání

Plynatost a nadýmání se denně týká většiny lidí. Jak nadýmání zabránit? Dejte si pozor na tyto potraviny, které vás nafukují. Nejčastěji se břicho vzedme kvůli nadměrnému nahromadění plynu, s nepříjemným pocitem plnosti, říháním a únikem plynů. Někdy je nadýmání i bolestivé a doprovázené pocitem na zvracení. Jezte pomalu a při žvýkání mějte zavřená ústa, nekuřte a zažeňte stres.

Mezi nejčastější důvody patří střevní dysmikrobie, nedostatek přátelských probiotických bakterií a převaha bakterií hnilobných. Nadýmání a plynatost mohou ukazovat na onemocnění žaludku, intoleranci laktózy i lepku nebo syndrom dráždivého tračníku. Snižte také příjem soli.

Brokolice, zelí i kapusta

Brukvovitá zelenina obsahuje rafinózu, což je trisacharid, který se tráví bakteriemi v tlustém střevě, které produkují plyn. Následkem je nafouknutí břicha a nepříjemný pocit plnosti. Někdy pomáhá konzumaci zvýšit a přijímat tuto zeleninu pravidelně, aby si tělo zvyklo. Pravidelná konzumace výživných a na vlákninu bohatých potravin vede k silnějšímu a zdravějšímu zažívacímu systému, méně náchylnému k nafouknutí. Hlídejte si velikost porcí, a pokud ji syrovou nestrávíte, uvařte ji v páře. Pokud jíte ovoce, zeleninu, ořechy, celozrnné potraviny a fazole často, lépe je budete trávit.

Na luštěniny si zvykněte a správně je vařte

Luštěniny jako čočka, fazole, hrách či sójové boby jsou bohatým zdrojem bílkovin, obsahují cukr a vlákninu, které náš organismus neumí strávit. Střevní bakterie se jimi začnou krmit a produkují plyny, které vedou k nadýmání. Kombinujte luštěniny se snadno stravitelnými celozrnnými potraviny, jako jsou rýže a quinoa. Tělo si na ně časem zvykne. Musíte je také dopředu namočit, pak slít vodu a uvařit je s bylinami proti nadýmání. Přidejte majoránku, saturejku, bazalku, tymián, koriandr, anýz či řasy, ale i kmín, fenykl, kopr nebo čerstvou petrželku. Luštěniny, jako fazole adzuki, cizrna nebo červená čočka a hrách bez slupky nadýmají méně. Vhodné jsou i naklíčené cizrna a fazole mungo.   

Na luštěniny je možné si zvyknout, pokud je správně uvaříte. / Foto: Shutterstock

Mléčné výrobky raději zakysané

Cítíte se nafouknutí po kousku sýra nebo ranní misce cereálií s mlékem, možná trpíte nesnášenlivostí laktózy, cukru, který se přirozeně vyskytuje v živočišném mléce. Laktóza se ve střevech musí rozštěpit s enzymem laktázy, ale ta se někdy nevytváří vůbec. Nestrávená laktóza zůstává ve střevech a působí nadýmání i průjem. Zkuste kysané mléčné produkty, které obsahují méně mléčného cukru laktózy, jako kefíry a kvalitní jogurty bez cukrů a zahušťovadel.

Jablka i hrušky a další ovoce

Jablka jsou bohatá na vlákninu, ale obsahují fruktózu a sorbitol, cukry, které mnoho lidí nesnese. Konzumace jablek je spojena se snížením rizika srdečních onemocnění a dýchacích problémů, astmatu, bronchitidy a dušnosti. Zkuste jablka, hrušky, broskve i švestky jíst v množství maximálně 80 g a mimo hlavní jídla. Pravidelná konzumace zmírní nadýmání.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments