Potraviny, které způsobují produkci kyseliny v krku. Žáhu rozpálí na počkání

Nepříjemné pálení a oheň v hrdle většinou způsobí pálení žáhy, které však může přejít do nemoci, která zasahuje do každodenního života. Gastroezofageální refluxní choroba – GERD je závažná forma refluxu kyseliny, která vyžaduje změnu stravování. Které potraviny uklidní pálení v hrdle a které naopak stav jen zhorší?

Vhodná strava při reflexu jícnu

Kyselý reflux nastává, když se žaludeční kyseliny dostanou do dolní části jícnu. Zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu dráždí jeho sliznice. V některých případech může kyselý reflux přejít až do Gastroezofageálního refluxu, jak se píše na livestrong.com. Mezi příznaky patří bolest na hrudi, zvracení, pálení žáhy, sípání a kašel. Nutná je změna stravování.

Gastrointestinální poruchy

Podle Mezinárodní nadace pro gastrointestinální poruchy neexistují konkrétní doporučení vhodné stravy. Dieta má však obecná pravidla, týkající se potravin, které mohou pomoci při příznacích, a kterým byste se měli vyhýbat. Strava by měla obsahovat libové bílkoviny, komplexní sacharidy, zdravé tuky, ovoce a zeleninu.

Nevhodné potraviny

Vyhněte se citrusovým plodům, jako jsou pomeranče a citrony včetně pití jejich šťáv. Rajčata patří do ovoce, které je velmi kyselé, proto je vynechejte včetně rajčatové omáčky. Mohou zhoršit tvorbu kyselých šťáv a zhoršit trávení. Nevhodné jsou i potraviny s vysokým obsahem tuku, čokoláda, kofein, alkohol i cibule, i ta vařená.

Foto: Shutterstock

Vhodné potraviny

Mezinárodní nadace pro poruchy gastrointestinálního traktu doporučuje banány a melouny, které mají nízkou hladinu kyselin. Melouny mají pH 6,1a jsou jen mírně kyselé, snižují kyselý reflux a předcházejí vzniku Gastroezofageálního refluxu. Doporučuje se zelená listová zelenina, jako je špenát, kapusta, růžičková kapusta a chřest. Jejich přirozeně nižší hladina kyselin je dobrá i pro trávení. Fakultní nemocnice doporučují pro nízkou kyselou hodnotu fenykl, papriku, hlávkový salát, celer, zázvor i brambory, které mají navíc vysoký obsah vlákniny.

Výzkum vlivu ovoce a zeleniny jako prevence

Studie publikovaná v časopise Journal of Research in Medical Sciences v roce 2017 zkoumala účinky ovoce a zeleniny jako prevenci Gastroezofageálního reflexu. U osob s nejvyšším příjmem ovoce bylo riziko vzniku o 25 % nižší. Ti, kteří jedli nejvíce ovoce i zeleniny, měli o 33 % nižší riziko vzniku tohoto onemocnění.

Foto: Shutterstock, zdroj: livestrong.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments